Další pomoc na obzoru

Ministryně Schillerová chce snižovat DPH. Pomůže kultuře i hoteliérům

Téma:

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí na vládě předloží protikrizový daňový balíček, který by měl podnikatelům a firmám pomoci překlenout nepříznivé ekonomické dopady koronavirové pandemie. Navrhuje například snížení DPH v oblasti ubytovacích služeb a vstupného na kulturní akce z nynějších 15 % na deset.

Hotel nedaleko Václavského náměstí v Praze bývá běžně plný cizinců. Teď zeje prázdnotou. Z 204 pokojů je obsazených jen šest. Případné snížení DPH ale pražským hotelům výrazně nepomůže. Ty jsou totiž závislé na zahraniční klientele a spíše by jim pomohlo otevření hranic.

 

"Tak pokud jste schopní ušetřit, tak musíte mít z čeho. Pokud nemáte tržby, tak jakékoli snížení de facto pozbývá efektu. A pokud se neotevřou hranice, tak my očekáváme obsazenost v řádech 10 procent," řekl TV NOVA jeden z ředitelů hotelu. Při snížení DPH na 10 % by tak hotel z aktuální částky 2646 korun za noc, odvedl místo 396 korun pouze 246.

 

 

Pomoci by ministryně financí chtěla i kultuře. "Pak to bude snížení DPH z 15 na 10 % u vstupenek na různé kulturní akce, do galerií, do zoo, do divadel a tak dále, na různé koncerty, festivaly. Celá řada provozovatelů různých kulturních akcí jsou třeba kraje, jsou to města. Tak i jim vlastně zůstane z tohoto vstupného větší podíl," prohlásila Schillerová.

 

"Já si myslím, že to je dobrá pomoc, protože je dlouhodobá, samozřejmě pokud teda to nebude na rok," řekl ředitel pražského Lucerna Music Clubu. Provozovatelé divadel by zase spíše ocenili snížení DPH za platbu licenčních poplatků. "To jsou poplatky za užití autorských děl. Autoři by o nic nepřišli a ty náklady by se snížili," prohlásil ředitel Národního divadla.

 

 

Součástí návrhu bude i zpětné uplatnění daňové ztráty u daně z příjmů fyzických a právnických osob. Aktuálně ji mohou uplatnit až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět generují zisk. Nově ji budou moci uplatnit zpětně až za dvě zdaňovací období.

EK TN.cz