Koronavirus

Moderna představila vakcínu proti covidu. Boris Johnson je v karanténě

Téma:

Americká firma Moderna představila novou vakcínu proti koronaviru, která slibuje až 95% úspěšnost. Britský premiér Boris Johnson je znovu v karanténě a německá kancléřka Angela Merkelová svolává jednání lídrů evropských zemí, chce řešit koronavirus.

Na 20 milionů dávek vakcíny od firmy Moderna by mělo být připraveno k distribuci ve Spojených státech do konce roku. Kromě toho, že je zatím nejúčinnější, je její výhodou také fakt, že se může skladovat i ve vyšších teplotách a pro lékaře je praktičtější.

 

Nemusí se totiž skladovat při teplotě mínus 70 stupňů Celsia jako ta od firmy Pfizer. Stačí jí pouhých mínus 4 stupně, čehož lze dosáhnout i doma v mrazáku.

 

 

"Je to důležitý krok v boji s pandemií. Dokazuje to, že naše vakcína, mRNA-1273, dokáže zabránit vzniku nemoci covid-19 a dalším vážným nemocem,“ uvedl prezident firmy Moderna.

 

Do Evropy, kde je epidemická situace stále vážná, by se vakcína mohla dostat na začátku příštího roku.

 

Pro cestování od pondělí platí ještě přísnější pravidla. Nově se k zemím s vysokým rizikem nákazy přidalo Lotyšsko, Litva nebo Německo. Při návratu ze států, které jsou na mapě ministerstva zahraničí vyznačené červeně, musí cestující nastoupit do karantény nebo mít negativní test na koronavirus.

 

Do karantény nastoupil i britský premiér Boris Johnson. Setkal se s poslancem, u kterého se nákaza prokázala. "Dobrá zpráva je, že trasování národní zdravotní služby funguje. Ta špatná je, že vytrasovali mě,“ řekl Johnson.

 

 

Premiér už nákazu prodělal na jaře a teď žádné příznaky nemá. Pracovat bude z domova. "Je jedno, že jsem zdravý jako řípa, spousta lidí se tak cítí. Dokonce ani nezáleží na tom, že už jsem nemoc prodělal a teď přetékám protilátkami. Musíme zastavit šíření,“ dodal Johnson.


Zavedení dalších opatření zvažuje Německo. Kancléřka Angela Merkelová svolala jednání s lídry dalších 16 evropských zemí o účinnosti dosavadních restrikcí.

Anežka Pichrtová, jh TN.cz