Jiří Nosek

Vrah předstíral schizofrenii, nejdřív skončil v léčebně, teď jde do vězení

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 11. 8. 2020
Téma:

Odvolací soud potvrdil trest 14 let ve vězení Jiřímu Noskovi, obžalovaném v případu vraždy tehdy osmnáctiletého Dominika z Varnsdorfu. Krajský soud jej v květnu odsoudil ke 14 letům vězení. Nosek přitom nejprve skončil v léčebně, když podle znaleckého posudku měl trpět schizofrenií a v době činu být nepříčetný. Nové posudky ale ten původní vyvrátily a soud před rokem nařídil obnovu líčení.

Za to, aby byl případ vraždy mladíka znovu otevřen, se v petici přimlouvaly stovky občanů z celé republiky. Rodina zavražděného Dominika chodila k soudům v tričkách s fotografií oběti. Nechyběla ani v úterý u Vrchního soudu, který případ znovu projednával.

 

Nosek po činu úspěšně předstíral schizofrenii a zmátl i soudního znalce, který jej označil za nepříčetného. Soud pak dnes jednadvacetiletého muže poslal do psychiatrické léčebny.

 

Dominikův otec namítal, že se Nosek na vraždu připravoval a po činu likvidoval stopy – vražednou zbraň, nůž, polil savem. Státní zastupitelství vloni nechalo vypracovat nový znalecký posudek. Znalci z bohnické psychiatrické léčebny vyloučili, že by Nosek byl nepříčetný, ten tak mohl znovu stanout před soudem. Stíhání nehrozí autorovi původního posudku, ten totiž mezitím zemřel.

 

 

Krajský soud v květnu Noska odsoudil ke 14 letům ve vězení. Sestře a otci zavražděného Dominika pak měl zaplatit odškodné v celkové výši přes 1,2 milionu korun. Po odpykání trestu má navíc nařízenou detenci. Rozsudek v úterý potvrdil Vrchní soud v Praze.

 

Dominik zemřel na Velikonoce v roce 2017. V noci z neděle na pondělí popíjel s kamarády u varnsdorfského kina, domů už ale nedorazil, ráno ho našli ubodaného. Po pár hodinách zatkli podezřelého.

Související témata:
TN.cz