Údaje za rok 2018

Platy učitelů loni vzrostly o tři tisíce korun. Slíbeno měli víc

Učitelé
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Přesná data o platech za rok 2018 v úterý zveřejnilo ministerstvo. Podle nich byl průměrný měsíční plat 31 391 korun. Ten tak meziročně vzrostl o 10,7 %. Podle šéfa Pedagogické komory ale vláda slibovala patnáct procent.

Údaje o platech a zaměstnancích za rok 2018 zveřejnilo na internetových stránkách ministerstvo školství. Například počet pracovníků se v minulém roce zvýšil o více než devět tisíc, tedy zhruba o tři procenta. Ve školství tak pracovalo celkem přes 296 tisíc zaměstnanců.

 

Těm stát vyplatil na platech dohromady 111 a půl miliardy korun. Tedy o téměř 14 miliard více než v roce předchozím. Průměrný měsíční plat tak činil 31 391 korun. "Meziroční nárůst průměrné měsíční mzdy/platu ve školství (bez státní správy) činil 3 030 korun, tedy 10,7 %," uvedlo ministerstvo školství.

 

Podle prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho však celý uplynulý rok vláda slibovala růst o patnáct procent. "Každý týden byla tato informace v médiích. Nyní se ukazuje, že to ve skutečnosti bylo necelých 11 %," vysvětlil.

 

 

"Rozhodně nelze tvrdit, že školství bylo v uplynulém roce vládní rozpočtovou prioritou. Politici nyní opět tvrdí, že letos porostou platy učitelů o 15 %," doplnil Sárközi. Podle něj ve skutečnosti platy učitelů nijak razantně nerostou a jen kopírují vývoj průměrné mzdy v Česku.

pan TN.cz