VÁŽNÉ ZRANĚNÍ

Náboj z toaletního papíru málem zabil muže! Případ řešil Ústavní soud

Výstřel z hákovnice
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
16.6. 2020 19:47
Téma:

Nevšedním případem se zabýval Ústavní soud. Toaletním papírem nabitá replika hákovnice při rytířské show totiž vážně zranila jednoho z účinkujících. Trest dostali účinkují, kteří měli zbraň špatně nabít.

Vážným zranění skončil rytířský turnaj. Dvojice účinkujících nabila repliku středověké palné zbraně zvané hákovnice toaletním papírem a někdo z diváků měl vystřelit, přičemž by další účinkující pak k zemi jako zasažený.


Toaletní papír byl ale mokrý, navíc silně udusaný, zafungoval tak jako projektil a třetího muže vážně zranil. "Střela pronikla do mozku poškozeného do hloubky osmi centimetrů. Poškozený v důsledku toho utrpěl četná poranění kostí lebky a mozku. Vážná zranění si vyžádala léčbu výrazně překračující šest týdnů, řadu chirurgických zákroků a poškozenému výrazně znesnadnila obvyklý způsob života," popsal Ústavní soud.

 


Dvojice dostala trest půl roku s podmínkou na 18 měsíců, pojišťovně měli zaplatit asi 116 tisíc. Stížnost se ale zaměřovala jak na trest, tak vůbec na určení viny. Podle mužů se prý někdo další dostal ke zbrani a buď v žertu, nebo ze zlomyslnosti nalil do hlavně vodu, což způsobilo zvlhnutí toaletního papíru.


Se svou stížností u Ústavního soudu neuspěli. "Ústavní soud konstatuje, že příslušné soudy se se celou věcí řádně zabývaly, objasnily, z jakých důkazů vycházely, jakým způsobem je hodnotily, proč některé z nich považovaly za nevěrohodné nebo rozporuplné a které skutečnosti měly naopak za prokázané. Obecné soudy tyto důkazy hodnotily v jejich vzájemné souvislosti a své úvahy vyložily řádným, dostatečně podrobným, srozumitelným, logickým a vnitřně konzistentním způsobem," stojí v rozhodnutí.


"Relevantní pochybnosti nevznikly ani stran zákonnosti provedených důkazů nebo dodržení procesních práv stěžovatele v průběhu procesu dokazování. Obecné soudy neporušily principy spravedlivého procesu," doplnili ústavní soudci. Celé rozhodnutí si můžete přečíst zde.
 

Související témata:
TN.cz