Kmenové buňky

Naděje pro plešaté! Vědci úspěšně otestovali přelomovou léčbu

Plešatost - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Plešatost - ilustrační foto
Téma:

Pro miliony lidí po celém světě, které trápí plešatost, svitla nová naděje. Vědci totiž úspěšně na myších otestovali novou léčbu, která spočívá ve využití kmenových buněk. Teď pracují na tom, aby se postup dal využít také u lidí.

Vědecký tým prezentoval výsledky na konferenci, která se zabývá výzkumem využití tzv. kmenových buněk. Vědci podle něj přišli na to, jak nechat vyrůst neomezené množství přirozeně vypadajících vlasů.

 

V rámci studie vědci implementovali lidské buňky pod kůži bezsrsté myši. Té následně začaly růst skutečné vlasy. Vědci už podobné experimenty několikrát v minulosti udělali, teď ale podle britského listu Daily Mail zvládnou směr růstu vlasů kontrolovat.

 

K tomu slouží speciální mřížka, která se v lidském těle vstřebá jako některé druhy stehů. Tu před začátkem experimentu vědci myším implementovali pod kůži.

 

"Náš nový protokol, který jsme dnes představili, překonává klíčové překážky, které bránily využití našeho objevu ve skutečném světě," uvedl na konferenci doktor Alexey Terskikh.

 

 

"Teď máme velkou, vysoce kontrolovanou metodu pro vytváření přirozeně vypadajících vlasů, které rostou skrze kůži za využití nevyčerpatelného množství kmenových buněk z lidské dermální papily. Je to klíčový pokrok ve výzkumu na kmenových buňkách založené léčbě plešatosti," pochlubil se Terskikh. Buňky, které Terskikh a jeho tým využili, kontrolují růst vlasu, včetně síly a délky.

 

O pokrokovou léčbu je velký zájem. Terskikh a jeho tým nyní pracují na tom, aby mohli zahájit testy na lidech. Americká společnost Stemson Therapeutics se už zavázala věnovat se vývoji technologie, která by takové testy umožnila.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo TN.cz