Covid-19 na magistrátu

Nakažený Hlubuček se setkal s hasiči a vyšel na Sněžku. Trasují kontakty

Téma:

Onemocnění náměstka primátora Petra Hlubučka vzbudilo velký rozruch nejenom na pražském magistrátu. V minulém týdnu totiž navštívil třeba i jednotky pražských dobrovolných hasičů, kterým děkoval za jejich služby během nouzového stavu.

Dobrovolní hasiči v Praze dezinfikovali zastávky a rozvezli přes osm tisíc roušek. Radní Hlubuček se zastavil poděkovat třeba v Kunraticích. "Jednotky jedou podle standardu doporučení HZT a magistrátu hlavního města Prahy, který hovořil s hygienou," uvedl dobrovolný hasič Martin Wagner.

 

"(Petr Hlubuček) mohl být infekční už v sobotu, byť je to nepravděpodobné, určitě byl infekční v pondělí, protože už měl obtíže," informovala ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Nikdo z jednotky hasičské stanice v Kunraticích nemá nařízenou karanténu.

 

"Máme vazby na dobrovolné hasiče, proto jsme okamžitě podnikli kroky, které by měly zamezit případnému šíření této nákazy," sdělila i přesto operační důstojnice na lince pražských hasičů Kateřina Suchánská.

 

 

Společně s Hlubučkem jel poděkovat svým podřízeným i ředitel pražských hasičů Luděk Prudil a jeho náměstek Jan Hora. "Všech 16 příslušníků, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou, budou během dnešního a zítřejšího dne testovány. Tyto osoby jsou momentálně bez příznaků," doplnila ve středu Suchánská.

 

Pražské hygienické stanici se zatím podařilo vytrasovat 51 lidí, kteří s Hlubučkem přišli do kontaktu. Hasiči mezi nimi nejsou a nemusí do karantény. Hlubuček ale také o víkendu podnikl se skupinou známých výšlap na Sněžku. Následné příznaky přisuzoval vysílení z náročné cesty.

 

V preventivní, tedy hygienou nenařízené karanténě jsou i desítky účastníků jednání o vodní nádrži Želivka, na kterém byl přítomen i náměstek pražského primátora. Na výsledky testů čeká například starosta Pelhřimova.

 

 

Preventivní opatření podstoupila i pražská zoologická zahrada, kterou minulý týden Hlubuček navštívil. Mimo jiné zrušila naplánovanou tiskovou konferenci.

 

Hlubuček odpovídal přímo v Televizních novinách. Prozradil, jak se cítí:

Eliška Kopánková/epa TN.cz