rusko

Ruského politika Navalného otrávili Novičokem, oznámilo Německo

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Jan Houška
2.9. 2020 15:59
Téma:

Ruského opozičního politika Alexeje Navalného určitě otrávili nervovým jedem, informovala německá vláda na svém webu. Jed podle ní patří do skupiny novičoků. Německé ministerstvo zahraničí si předvolá ruského velvyslance. Od 22. srpna o něj pečují v berlínské nemocnici Charité.

"Specializovaná laboratoř německých ozbrojených sil provedla toxikologický rozbor látek v těle Alexeje Navalného. Výsledky testu ukázaly jednoznačnou přítomnost nervové látky Novičok,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

 

Německá vláda dnes o zjištěných informacích diskutovala společně s kancléřkou Angelou Merkelovou, která útok společně se spolkovými ministry silně odsoudila a požaduje neodkladné vysvětlení.

 

 

"Navalnyj byl otráven, stal se obětí zločinu. Někdo se ho snažil umlčet. Odpověď ruské strany očekává celý svět," oznámila na tiskové konferenci ve středu večer Angela Merkelová.

 

"Ministerstvo zahraničí bude o výsledcích vyšetřování informovat ruského velvyslance, ale také své partnery v EU a NATO se kterými bude řešit případné reakce vůči Rusku," dodává Steffen Seibert.

 

 

Lídr ruské opozice a tvrdý kritik Vladimira Putina Alexej Navalnyj leží v nemocnici od 22. srpna, kdy se mu udělalo špatně během letu do Moskvy. Prvních několik dní strávil v nemocnici v ruském Omsku, kde lékaři tvrdili, že se jedná pouze o selhání organismu a nikoliv otravu.

 

Kritik Putina, Alexej Navalnyj, leží v bezvědomí v nemocnici. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz