Kalkulačka

Vláda schválila zvýšení důchodů. Spočítejte si, o kolik se vám zvedne

Důchod
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
21.9. 2020 17:32
Téma:

V pondělí schválila vláda návrh valorizace důchodů na příští rok. Podle něj by se měl průměrný starobní důchod zvýšit o 839 korun měsíčně. Informovala o tom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zvýšení důchodů nařizuje vládě zákon. "Vychází se ze zákona o důchodovém pojištění. Dané valorizační číslo vyplývá z údajů České statistického úřadu,“ řekl TN.cz mluvčí ministerstva Jan Brodský.


Podle Maláčové tak průměrný důchod dosáhne příští rok částky 15 336 korun. "Základní výměra se zvýší o 60 korun měsíčně,“ informovala na twitteru ministryně. Zároveň by se tak měla zvednout zásluhová část penze o 7,1 %.

 


U lidí, kteří nyní pobírají méně než 14 449 korun však přidaná částka bude nižší. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 839 korun.

 

Spočítejte si, o kolik se vám od ledna zvýší důchod:

 

 

 

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové budou náklady na zvýšení důchodů v příštím roce činit okolo 28,6 miliard korun.

 
Penze se pravidelně zvyšují 1. ledna, kdy dochází k zákonné valorizaci. Průměrný důchod se tak od příštího roku zvedne o 5,8 %.

TN.cz