Zemětřesení

Lidé prožili v Chorvatsku noc strachu, zemi zasáhly další silné otřesy

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:11
30.12. 2020 9:33
Téma:

Chorvatsko zasáhly v noci a ve středu ráno další velmi silné otřesy, nejsilnější z nich měl 4,8 stupně, krátce na to následoval o jednu desetinu slabší otřes. Následné zemětřesení naštěstí nebylo tak silné jako to, které zasáhlo zemi v úterý, kdy v troskách zemřelo nejméně sedm lidí.

Chorvatsko už od pondělí trápí velmi silná zemětřesení, výraznější škody způsobily pondělní otřesy, Ty se naštěstí obešly bez obětí. Bohužel takové štěstí neměli obyvatelé města Petrinja při úterním zemětřesení. To dosáhlo síly 6,2 stupně, škody jsou katastrofické, úřady zatím potvrdily, že o život přišlo sedm lidí.

 

Obyvatelé Chorvatska rozhodně nemůžou mluvit o klidné noci, země se stále otřásala, ráno se pak situace ještě zhoršila. V 6:15 dosáhlo zemětřesení podle Evropského-středomořského seismologického centra síly 4,8 stupně.

 

Už v 6:26 se začala země otřásat znovu, tentokrát byly otřesy o desetinu stupně slabší. Epicentra obou zemětřesení byla do 13 kilometrů od měst Sisak a Petrinja. Chorvatská seismologická služba zaznamenala v 6:29 další otřesy o síle 3,9 stupně.

 

 

Zemětřesení nejničivěji postihla právě město Petrinja. Po úterních otřesech jsou škody obrovské. Centrum města je podle svědků k nerozeznání. Trosky budov byly všude v ulicích. Na pomoc v krizové situaci dorazila i armáda.


Česko pošle Chorvatsku humanitární pomoc v hodnotě 5 mil. Kč:

 

Na reportáž TV Nova o úterním zemětřesení se můžete podívat zde:

TN.cz