Koronavirus v Evropě

Covid v Evropě: Maďaři zpřísňují opatření, Německo je rozvolňuje

Patrik Balcar
Patrik Balcar
Aktualizováno 20:13
8.3. 2021 13:12
Téma:

Německo díky příznivému vývoji pandemie dál rozvolňuje koronavirová opatření, která začala platit v půlce prosince. Znovu budou moci fungovat autoškoly nebo masážní salony. S omezenými počty zákazníků otevírají třeba i květinářství nebo knihkupectví.

Ještě více se u našich západních sousedů rozvolňuje v regionech s nízkou mírou nákazy. Tam se otevírají i další obchody, galerie, muzea, nebo zoologické zahrady. V soukromí se bude nově moci setkávat až pět lidí ze dvou domácností. Němci mají k dispozici každý týden jeden test na koronavirus zdarma. Pokud se bude situace nadále zlepšovat, země by mohla za dva týdny otevřít zahrádky restaurací, kina nebo divadla. Podle kancléřky Merklové je ale třeba rozvolňovat opatrně.

 

"Měly by to být kroky, které vedou k postupnému otevírání, ne kroky, které nám vše pokazí. V Evropě máme mnoho odstrašujících příkladů nástupu třetí vlny. A tohle riziko existuje i u nás," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

 

 

Jedním z takových negativních příkladů může být Polsko, to v únoru výrazně rozvolnilo, otevřelo například lyžařská centra, hotely, bazény nebo divadla. V posledních dnech tam ale přibývá zhruba dvojnásobek nakažených než před uvolněním opatření.

 

"To, že se otevírají hory, je pro nás skvělá zpráva. Jsme šťastní, že zachráníme alespoň část zimní sezóny. Letošní zima je skvělá, taková zima tu nebyla roky," řekl Michal Slowioczek, mluvčí horského střediska Szcyrk.

 

 

Opačnou cestou se vydává Maďarsko, kde se na dva týdny zavřou veškeré obchody kromě těch s nezbytným zbožím. Zpřísní také Finsko, kde se na tři týdny uzavřou restaurace a částečně i školy.

TN.cz