Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Summit EU

Kdo povede Evropskou komisi? Lídři se neshodli, summit přerušili!

V neděli večer začal odložený summit EU. Šéfové států celou noc debatovali o tom, kdo obsadí nejvýznamnější funkce ve vedení unie. Ale bez výsledku.

Schůzka hlav států a vlád členských zemí Evropské unie v Bruselu začala v neděli večer se zpožděním. Po dvou hodinách ale bylo jednání přerušeno. "Tusk nyní naplánuje bilaterální setkání s lídry. Summit začne znovu, až budou tato jednání u konce," napsal na Twitteru Tuskův mluvčí Preben Aamann.

 

Lídři Evropské unie diskutovali v malých skupinách do pozdních nočních hodin. Nebylo jasné, zda se vrátí k oficiálním jednáním summitu. Předseda Evropské rady totiž ještě před tím jednal s lídry jednotlivých států, mezi nimiž existují velmi rozdílné názory na obsazení vrcholných postů v EU, zejména v otázce nového šéfa eurokomise. Zda se lídři dokáží dohodnout již na tomto summitu, zůstává nejasné.

 

 

Neshody panují především ohledně nového šéfa Evropské komise. Jako o možném kandidátovi se hovořilo o Fransi Timmermansovi z Holandska. Proti Timmermansovi od počátku vystupovali premiéři zemí visegrádské skupiny - veřejně ostře vystoupil polský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán.

 

 

Další mimořádný summit by se podle diplomatů mohl konat 15. července.

mik TN.cz