Pravidla pro majitele

Není to jen čipování! Za tohle všechno hrozí pejskařům pokuty

Páníček se psem
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 11:13
24.10. 2019 11:06
Téma:
psi

Už jen dva měsíce zbývají pejskařům na to, aby nechali své mazlíčky očipovat. Od nového roku bude očkování proti vzteklině platit pouze, když bude mít pes čip. Tučné pokuty ale hrozí i v dalších případech. Za co všechno je můžete dostat?

Označení psa čipem

Od 1. ledna 2020 musí mít všichni psi mikročip. Štěňata musí majitel nechat označit nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, které se dělá v půl roce věku. Pokud nebude pes označen, hrozí majiteli od roku 2020 až 20tisícová pokuta. Více čtěte zde.

 

Očkování proti vzteklině

Čipování pejsků souvisí s povinným očkováním proti vzteklině. Pokud pes nebude označen, bude na něj pohlíženo, jako kdyby nebyl očkovaný. Samotnou vakcinaci přitom nařizuje zákon, podle kterého musí být očkováni psi od tří do šesti měsíců věku. Poté absolvují pravidelné přeočkování.

 

Poplatek za psa

Majitel musí svého mazlíčka nahlásit na úřadě v místě trvalého bydliště a platit za něj roční poplatek. Jeho výši stanoví vyhláška, může stát až 1500 korun. Pejskaři, kteří pobírají důchod, platí snížený poplatek. Nevidomí, bezmocní a zdravotně postižení poplatek nehradí vůbec.

 

 

Venčení a pobíhání psů

Kromě poplatku stanoví obce vyhláškami také pravidla pro pohyb psů a jejich venčení - na některých místech je nutné psa držet na vodítku, v dopravních prostředcích často musí mít náhubek. Za jeho volné pobíhání můžete dostat pokutu i podle zákona o pozemních komunikacích, hrozí za to sankce od 1500 do 2500 korun.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby pejskaři dostávali za neuklizení exkrementů pokuty?

Hlasovalo 7611 lidí.

 

Pohyb psa v lese

Pokud chodíte pejska venčit do lesa, dejte si pozor na to, jestli se nepohybujete v honitbě. Myslivci totiž můžou v takovém lese usmrtit toulavé psy, kteří pronásledují zvěř a kteří jsou dál než 200 metrů od nejbližšího obydleného domu. Za volné pobíhání psa v honitbě můžete zaplatit pokutu až ve výši 30 tisíc korun.

 

Úklid exkrementů

Po svém pejskovi musíte uklízet, jinak vám hrozí pokuta za znečištění veřejného prostranství nebo veřejně přístupného objektu. Může dosáhnout až výše 20 tisíc korun.


 

Zdravotní stav

Pejskaři se musí o své čtyřnohé parťáky dobře starat, sledovat jejich zdravotní stav a případně je léčit a zajistit, aby žili ve vhodných podmínkách. Musí jim také poskytnout první pomoc, když se jim udělá špatně, a požádat případně veterináře o pomoc.

 

Děti ve školách se teď učí, jak se k psovi chovat, aby nezaútočil. Více v reportáži:

TN.cz