Praktický nástroj

Neplatíte za volání či SMS zbytečně moc? Úřad spustil velký srovnávač

Petr Zelený
Petr Zelený
2.3. 2021 5:45
Téma:

Řada lidí má tarif v mobilu delší dobu a nijak zvlášť neřeší, jestli třeba konkurenční operátor nenabízí lepší podmínky. A i ti zvídavější se musejí prokousat spoustou nabídek. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nyní spustil velký srovnávač, který rychle "vyplivne" tarify srovnané podle ceny.

"Spotřebitel může porovnat ceny a parametry služeb mobilního volání, SMS a dat a mobilního internetu. Od prvního dubna přibydou k porovnání služby volání v pevném místě, internetu v pevném místě (vázané na adresu) a placené televize," informovala mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

 

Srovnávač zatím funguje v pilotním provozu. "Přehledné informace o parametrech a cenách služeb do srovnávače povinně vkládají přímo poskytovatelé těchto služeb (operátoři, podnikatelé). A ti také ručí za jejich správnost. Služba je bezplatná a nekomerční," doplnila Meravá.

 

Lidé si mohou ve formuláři buď vybrat některou z připravených hodnot (například 100, 300 nebo 600 minut volání) nebo klidně zadat i vlastní. Totéž platí i pro počet SMS zpráv nebo objem mobilních dat.

 

Stejně tak je možné si vybrat i typ smlouvy, srovnávač myslí i na to, jestli nabídky operátorů a podnikatelů prohledává student či senior.

 

 

"Cílem srovnávacího nástroje je i dynamičtější rozvoj trhu elektronických komunikací prostřednictvím tlaku informovaných spotřebitelů na poskytovatele služeb," říká mluvčí ČTÚ.

 

"Věřím, že srovnávač cen a kvality služeb přispěje k dalšímu zlepšení orientace spotřebitele na trhu. Poskytovatelé služeb budou motivováni k rychlejší úpravě nabídek a tím i k rozvoji konkurenčního prostředí,“ uvedla předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková.

TN.cz