(Od)zbrojení

Nová dohoda o raketách? Trump chce kromě Ruska také Čínu

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 21:14
3.8. 2019 8:34
Téma:

Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že i když Spojené státy v pátek formálně odstoupily od dohody omezující rakety středního a krátkého doletu, chce se zasadit o podpis dohody nové. Ta by měla kromě USA a Ruska zahrnovat také Čínu.

Trump rovněž oznámil, že se zástupci obou zemí o nové protiraketové dohodě už mluvil a všichni jsou prý "velmi, velmi nadšení".

 

Podle amerického prezidenta by taková dohoda byla "skvělá pro celý svět" a on osobně prý věří, že na ni dojde. "Čína i Rusko byly nadšené, když jsme o tom mluvili. Takže si myslím, že dohoda nakonec bude," řekl Trump podle BBC reportérům.

 

USA od dohody INF (Intermediate-Range Nuclear Forces) ještě z dob Studené války odstoupily formálně v pátek. Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že za krach letité smlouvy, která zakazovala rakety s doletem od 500 do 5500 kilometrů včetně těch s jadernými hlavicemi, může Moskva.

 

 

Podle Američanů Rusové dohodu porušovali tím, že rozmísťovali rakety SSC-8. Ti to popírají. Krach dohody také vyvolal obavy, že se rozjede nový závod ve zbrojení. Tomu by měla zabránit právě potenciální nová dohoda, o níž nyní Trump mluví.

TN.cz