léčba rakoviny

Nová naděje v léčbě rakoviny! Krevní test odhalí až 50 typů nemoci

Testování krve
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
5.4. 2020 5:55
Téma:

Vědci vyvinuli nový krevní test, který odhalí až 50 typů rakoviny, a to o poznání dříve, než se projeví jakékoli příznaky. Je to naděje pro všechny onkologické pacienty, nádorová onemocnění by totiž mohla být diagnostikována v raném stadiu. Nová metoda testování se v současnosti zkoumá ve Velké Británii.

Jednoduchý krevní test odhalí více než 50 typů rakoviny, a to často na počátku nemoci. Tumor tak může být jednodušeji léčen. Lékaři ve Velké Británii už ho využívají v praxi. Potřebují ale další data. Dosavadní výsledky ukazují, že 99 % pozitivních testů je přesných. Klíčové ale bude, zda budou odhaleny všechny případy - tedy nemoc na samém počátku. O novém testování informoval portál BBC.

 

 

První data zatím napovídají, že test je nejpřesnější v pokročilém stadiu. Až v 96 % případech bezpečně určil, o jaký typ rakoviny se jedná. Nemoc v raném stupni ale také odhalí, nicméně s nižší přesností.

 

"Rozpoznání rakoviny v jejím raném stadiu, když je méně agresivní a snáze léčitelná, má obrovský potenciál v zachraňování životů," říká doktor David Crosby z Výzkumného centra pro rakovinu ve Velké Británii.

 

 

Test funguje na základě analýzy methylace DNA z nádorů. Výsledky potom porovnává počítač s údaji získanými od pacientů, kteří trpí rakovinou. Zdravotníci tuto metodu už využívají u některých pacientů. Stále je ale potřeba získat další data, aby test mohli zdokonalit.

TN.cz