Syrské děti

O syrské sirotky se hlásí české rodiny! Na seznamu je jich přes 50

Téma:

Zatím není jasné, jestli Česká republika přijme padesátku osiřelých syrských dětí. Návrh na jejich přijetí podala lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Zájem o jejich adopci je však velký, lidé se hlásí i s další pomocí.

"Disponujeme seznamem více než 50 rodin, které projevily ochotu přijmout syrské děti mezi sebe. Další lidé nabízejí jinou formu podpory, jako například výlety, svátky, doučování či odbornou psychologickou pomoc," uvedl v prohlášení na svém facebookovém profilu petiční výbor Češi pomáhají. Na případ upozornily Novinky.cz.

 

Výbor se účastnil i senátního zasedání, kde v pátek návrh lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové projednávali senátoři a zástupci státní správy. "I státní aparát je připravený, jak účastníky setkání ujistil zástupce ministerstva vnitra. Jediné, co chybí, je politické rozhodnutí, na jehož základě by se Česká republika mohla postarat o 'dvě třídy' dětí utíkajících před válkou," stojí v prohlášení výboru.


Text celého prohlášení:

 

 

Proti přijetí dětí se vyslovil premiér Andrej Babiš (ANO) a další politici. "Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života," uvedl Babiš už dříve v rozhovoru pro deník Právo. Poukázal také na vysoký věk dětí, který se pohybuje mezi dvanácti a sedmnácti lety.

 


Za potenciální teroristy označil děti poslanec SPD Lubomír Volný. "Přijatelná je pouze finanční pomoc s jejich repatriací do jejich domovů. Nenechám se vydírat pseudohumanistickým řevem neomarxistů," uvedl na svém twitterovém účtu.


Češi pomáhají je také název petice, která podporuje návrh přijetí dětí. Pod ni se podepsali například Jan Hrušínský, Olga Sommerová, Tomáš Halík, David Matásek i Ruth Hálová. Hálová patřila mezi skupinu dětí, které za druhé světové války zachránil před nacistickým terorem Nicholas Winton.

rod TN.cz