Snaží se schovat

Odborníci varují! Tyto aplikace byste měli ze svých telefonů hned smazat

Mobilní telefon
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 16. 10. 2019
Téma:

Před patnácti aplikacemi, které se objevily v obchodě Google Play, varuje britská bezpečnostní firma Sophos. Po celém světě si je nainstalovalo přes milion uživatelů. Aplikace ale pouze uživatelům cpou nechtěnou reklamu a následně se brání tomu, aby je lidé ze svého telefonu smazali.

Jako příklad uvádí společnost Sophos aplikaci Flash On Calls & Messages, které také vystupovala pod názvem Free Calls & Messages, což naznačuje, že by měla umět zdarma volat a posílat zprávy. Když si jí ale po instalaci chtěl uživatel spustit, objevila se jen chybová hláška "Tato aplikace není kompatibilní s vaším zařízením".

 

Poté uživatele přesměrovala do obchodu Google Play na aplikaci Google Mapy. Závadná aplikace pak uživateli zmizí ze seznamu nainstalovaných aplikací. Podobně se schovávají i další programy, na které Sophos upozornil.

 

Pokud nezmizí ze seznamu aplikací úplně, alespoň se vydávají za jinou, to znamená, že se v seznamu objeví s jinou ikonkou a s jiným jménem. V seznamu se pak vydávají za "Update" (Aktualizaci), "Back up" (Záloha), "Time Zone Service" (Časová pásma) či za obchod Google Play.

 

Aplikace se vydávají například za čtečku QR kódů, program na úpravu obrázků či na nalezení ztraceného telefonu. Jediné, co ale dělají, je to, že lidem, kteří si je nainstalovali, se většinou přes celý displej zobrazují otravné reklamy.

 

Kompletní seznam problematických aplikací:

Flash On Calls & Messages
Read QR Code
Imagine Magic
Generate Elves
Savexpense
QR Artifact
Find Your Phone : Whistle
Scavenger - - - speed guard
Auto Cut Out Pro
Background Cut Out
Photo Background
ImageProcessing
Background Cut Out New
Auto Cut Out

Ikony, jaké aplikace používaly, najdete na stránkách společnosti Sophos.

 

 

Podle britského listu Daily Mirror byly všechny z obchodu Google Play odstraněny. Než tak ale obchod učinil, stihlo si je stáhnout 1,3 milionů uživatelů. Bezpečnostní firma také radí před instalací jakékoliv aplikace důkladně pročíst hodnocení a recenze ostatních lidí.

TN.cz