Kvóty na uprchlíky

Odmítnutím uprchlíků porušila ČR právo, říká advokátka soudu EU

Uprchlíci - ilustrační foto
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 31.10. 2019 13:41
Téma:

Generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová ve čtvrtek uvedla, že Česko, Polsko a Maďarsko tím, že odmítly uprchlické kvóty, porušily unijní právo. Konkrétní trest ovšem nenavrhla.

Trojici členů Visegrádské čtyřky zažalovala Evropská komise předloni v prosinci. "Generální advokátka Eleanor Sharpstonová ve svém dnešním stanovisku v prvé řadě posoudila argument, že pokud by žalované členské státy postupovaly v souladu s rozhodnutími o relokaci, byl by jim znemožněn výkon jejich odpovědnosti za udržování veřejného pořádku a ochranu vnitřní bezpečnosti, což jsou oblasti, v nichž mají výlučnou pravomoc," píše se ve zveřejněném stanovisku.

 

Sharpstonová ovšem tvrdí, že tento argument neobstojí, protože nikdo Čechům, Polákům a Maďarům nebránil v tom, aby konkrétní žadatele o azyl prověřili. A pokud by zjistili, že jsou nebezpeční, mohli je odmítnout.

 

"Generální advokátka tedy konstatovala, že samotné unijní právo poskytuje členskému státu vhodné prostředky, jimiž se může ve vztahu k jednotlivým žadatelům vypořádat se svými legitimními obavami týkajícími se národní bezpečnosti nebo
veřejného pořádku. Unijní právo však členskému státu neumožňuje, aby těchto povinností kategoricky nedbal," píše se v dokumentu.

Stejně tak Sharpstonová odmítla, že Česko, Polsko a Maďarsko nemusejí uprchlíky přijmout, protože by úředníci museli vyřizovat velký počet žádostí. K vysoké zátěži podle ní někde opravdu došlo, ale zasažené státy prostě požádaly o přerušení povinnosti přijímat uprchlíky, v čemž jim bylo vyhověno. Podle ní je ovšem špatně kvóty kompletně odmítnout právě z tohoto důvodu.

 

"V závěrečných poznámkách se generální advokátka zabývala třemi významnými složkami unijního právního řádu: zásadami „právního státu“, povinností loajální spolupráce a zásadou solidarity. Zdůraznila, že dodržovat zásady právního státu znamená plnit své povinnosti vyplývající z právních předpisů. Nerespektování těchto povinností proto, že v konkrétním případě nejsou vítány nebo jsou neoblíbené, představuje nebezpečný první krok k rozpadu uspořádané a strukturované společnosti, která se řídí zásadami právního státu," uvádí se v závěru stanoviska.

 

A špatný příklad je podle Sharpstonové obzvlášť škodlivý, pokud ho dává celý stát. A chování Česka, Polska a Maďarska bylo navíc podle ní nesolidární s ostatními státy.

TN.cz