Demonstrace na Václaváku

Odstup, Babiši! Na Václavském náměstí se sešlo asi 80 tisíc lidí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Roman Dolejský
Aktualizováno 19:08
10.12. 2019 17:20
Téma:

Hnutí Milion chvilek pro demokracii požaduje, aby premiér Andrej Babiš podal okamžitou demisi. Na Václavském náměstí v Praze se v úterý v šest hodin večer sešli demonstranti, aby požadavky hnutí podpořili.

Na začátku úterní demonstrace Milionu chvilek za demokracii, která požaduje odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), vyzvali organizátoři protestující k uctění památky obětí střelby v Ostravě. Václavské náměstí se na minutu ponořilo do ticha. Hnutí také odvolalo některé bubeníky, kteří měli doprovázet průvod Prahou.

 

Na náměstí se podle pořadatelů sešlo 80 tisíc lidí. "Jasně se prokázalo, že nás dva a půl roku vodí za nos a účelově lže," prohlásil na adresu Babiše předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář. Milion chvilek požaduje Babišovu demisi, konec veřejných peněz pro Agrofert a aby Andrej Babiš vrátil peníze, které mu nepatří.

 

Protestující zaplnili většinu Václaváku, Milion chvilek svolal další demonstrace:

 

Krátce po sedmé hodině vyšel od Jindřišské ulice průvod směrem na Hlavní nádraží. "Buďte slyšet, buďte slyšet. Kdo má křídu, ať ji neváhá použít," vyzvali organizátoři.

 

 

"Máme toho dost! Andrej Babiš si bere občany ČR jako rukojmí. Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," hlásí Milion chvilek na své webové stránce, kde je také možnost se prostřednictvím registrace k demonstraci připojit.

 

Na přímý přenos z Václavského náměstí se můžete podívat zde:


Pořadatelé protestní akce byli na sociálních sítích vyzváni, jestli z důvodu tragédie v ostravské nemocnici a z úcty k rodinám obětí nechtějí plánovanou demonstraci raději zrušit. To pořadatelé odmítli s tím, že protest je důležitým počinem a rozhodně se nejedná o žádnou oslavu, která by měla jakkoli zneuctit ostravské neštěstí.

 

 
"Demonstrace není oslava, je to vážná věc, adekvátně vážnosti tomu, co se v naší zemi děje. Společnost potřebuje naději. To, co se dnes stalo v Ostravě, je o beznaději. Budeme na to na Václavském náměstí reagovat," uvedli pořadatelé demonstrace na dotaz TN.cz ohledně možného zrušení celé akce.


"Myslíme na všechny pozůstalé a památku obětí uctíme dnes večer minutou ticha. Komunikujeme s policií a večerní demonstrace proběhne dle plánu," informuje Milion chvilek na sociálních sítích.

 

 

Premiér dlouhodobě tvrdí, že ve střetu zájmů není. "Někomu vadilo, že preference hnutí ANO jsou vysoké, a bylo potřeba je srazit, a hlavně dostat Babiše z politiky, proto vznikl Lex Babiš," nechal se před časem slyšet premiér. Tím, že převedl své firmy do svěřenských fondů, už podle něj žádný střet zájmů nemá.

 

Podle premiéra je i stíhání kvůli Čapímu hnízdu účelové. "Žádný dotační podvod se nestal,“ tvrdí Andrej Babiš.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz