Koronavirus

Pandemická pohotovost. Ministr Blatný v pondělí předloží nový zákon

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
14.2. 2021 21:26
Téma:

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v pondělí předloží vládě pandemický zákon. Ten by měl umožnit vyhlášení pandemické pohotovosti, v rámci níž by v určité míře mohla platit dosavadní opatření i bez nouzového stavu.

"Pan ministr Blatný předloží v pondělí na vládu ten pandemický zákon ve zkrácené lhůtě a chtěli bychom ho už v úterý s opozicí projednat," řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Téměř rok vládě trvalo přijít s plánem, jak situaci v Česku řešit i bez nouzového stavu. Jenže se ukazuje, že řešení dodala opozice. "My jsme zpracovali konkrétní návrh pandemického zákona, který jsme už v lednu předložili vládě. Ten zákon řeší kompenzace, řeší to, aby nebyl nekonečný nouzový stav," uvedl předseda Pirátů Jakub Michálek.

 

 

Zákon by podle Pirátů sice třeba neumožnil uzavírat obchody a provozovny, ale bylo by možné nařídit přísná mimořádná opatření. Ministr Blatný si návrh ale může ještě upravit.

 

"Vláda měla dost času na to s pandemickým zákonem přijít už několik měsíců zpátky a nikoli teď, až když jsme ji k tomu donutili. Je otázkou, co v tom návrhu pandemického zákona bude, jak bude vypadat, protože pokud mám správném informace, tak na něm teprve na ministerstvu začínají pracovat,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Podle premiéra Andreje Babiše vláda pandemický zákon s opozicí projedná v úterý. "Ukazuje se, že to naše rozhodnutí ve čtvrtek neprodloužit nouzový stav ve Sněmovně, mělo svůj význam, protože vláda se konečně hnula," nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala.

 


Podle SPD vláda se zákonem přichází pozdě. Opatření bez nouzového stavu prý šlo zavést už dávno. "Již od loňského jara nabízím panu premiérovi konstruktivní řešení za SPD, aby vláda provedla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví," uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

 

Poslanci pandemický zákon musí schválit do čtrnácti dnů, aby pandemická pohotovost mohla začít platit místo nouzového stavu.

jh TN.cz