církevní skandál

Papež měl o obtěžování vědět, arcibiskup ho vyzval k rezignaci

Téma:

Bývalý vysoce postavený představitel Vatikánu arcibiskup Carlo Maria Vigano vyzval papeže Františka, aby odstoupil z čela katolické církve. Podle něj papež několik let věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání nezletilých bývalým americkým kardinálem Theodorem McCarrickem.

Pět let. Tak dlouho prý měl papež František vědět o sexuálním zneužívání dětí a mladistvých, kterých se měl desítky let dopouštět někdejší washingtonský kardinál Theodor McCarrick.

 

Ze zamlčování těchto závažných skutečností teď nařkl papeže arcibiskup Carlo Maria Vigano. Ten ve svém několikastránkovém dopise uvádí, že když se 23. června 2013 na jedné z církevních akcí papeže zeptal, co si o McCarrikovi myslí, dostalo se mu odpovědi: "Nevím, jestli kardinála znáte, ale jestli se ptáte mě, Kongregace pro biskupy o něm má pořádně tlustou dokumentaci. Obtěžoval generace seminaristů a kněžích a papež Benedikt mu nařídil, aby se vydal na cestu modliteb a pokání."

 

McCarrick tak zastával vysokou církevní funkci až do své rezignace minulý měsíc. I když celou věc nepřiznal, církev kardinála suspendovala. "V každém případě se o tom papež dozvěděl nejpozději 23. června 2013 a pokračoval v jeho krytí. Nevzal v potaz sankce, které na něj papež Benedikt uvalil a udělal si z něj důvěrného poradce," stojí dále ve svědectví.

 

Teď vyzval Vigano hlavu katolické církve dokonce k rezignaci. Papež František to ale odmítl komentovat: "Pečlivě jsem si ten dokument dnes ráno přečetl a můžu vám říct jen jedno: přečtěte si to a posuďte sami. Já o tom neřeknu ani jedno slovo."

 

 

Papež František už obecně sexuální zneužívání ze strany církve odsoudil v otevřeném dopise katolíkům. Slíbil také, že církev vynaloží maximální úsilí na to, aby se podobné případy neopakovaly.
 

Darja Stomatová / klma tn.cz / TV Nova