vzkaz do světa

Petříček k lidem v cizině: Vydržte, dostaneme vás všechny domů

Tomáš Brych
Tomáš Brych
Publikováno 15. 3. 2020
Téma:

Stovky a možná i tisíce Čechů uvízly v zahraničí kvůli omezení mezinárodní letecké i pozemní dopravy. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vydal prohlášení určené všem, kteří se nemohou dosat domů plánovanými lety nebo pozemními spoji. Ujistil, že se o všechny postará.

"Chápu vaše obavy. Chtěl bych Vás všechny ujistit, že pracujeme na 100 % ve dne v noci. Jen za poslední den a půl odbavilo call centrum MZV několik tisíc hovorů, desítky zaměstnanců pracují v šestihodinových směnách, takže call centrum jede non-stop, další řádově stovky dotazů zodpověděly naše ambasády. Ano, přesto se k nám někdy nedá dovolat, to je v této chvíli zcela přirozené," uvedl Petříček. Podle něj stejné či podobné obavy mají tisíce, možná desetitisíce lidí.

 

Ministerstvo vyjednalo výjimku ze zákazu vycestovat, aby lidé mohli vyzvednout členy svých rodin na letištích v Německu či Rakousku. "Využijte ji, pokud můžete!," vyzval Petříček.

 

Z Frankfurtu a Vídně už se vrátily první autobusy s 73 lidmi, kteří uvízli na tamních letištích. "Dnes předpokládáme, že pomůžeme dalším několika desítkám vrátit se z Mnichova, Frankfurtu či Vídně domů. Autobusy budeme vysílat i v dalších dnech," dodal ministr.

 

Úřad připravuje také vypravení speciálních linek do Velké Británie a s leteckými společnostmi domlouvá možnost návratu Čechů z Kanárských ostrovů a Egypta.

 

"Jsme v situaci, ve které nikdo z nás nikdy předtím nebyl. Každý se ji snaží zvládnout, jak nejlépe dokáže. To platí pro jednotlivce i státy, včetně nás. Přijměte proto, prosím, nabízenou pomocnou ruku s pochopením, případně s konstruktivní kritikou," dodal Petříček

 

Od nedělní půlnoci se také uzavřou všechny hranice s Polskem. Situaci sledovala Lucie Cochlarová:

TN.cz