Museli hlasovat

Piráti a SPD se pohádali o místa! Nikdo nechtěl sedět v koutě

Téma:

Noví poslanci byli zvoleni teprve před 40 dny a už teď se ukazuje, že domluvit se bude pro ně poměrně těžké. Do sporu se dostali i kvůli tak banálnímu tématu, jako je zasedací pořádek. Výhrady, kde kdo bude ve sněmovně sedět, měli poslanci z řad Pirátů i SPD - nikdo totiž nechtěl místa v koutě.

Rozsadit 200 lidí v jednom sále může dát pořádně zabrat. Tím spíš, pokud jde o poslance. "Mě překvapila jedna věc, která je pro mě absolutně novou zkušeností, že jsme se nebyli schopni shodnout na zasedacím pořádku, to jsem opravdu ještě nikdy nezažil," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

 

Místa ve sněmovně se nelíbila ani Pirátům ani SPD - poslanci ani jedné ze stran nechtěli sedět v pravém rohu a chtěli blíž k řečnickému pultíku. Zlí jazykové tvrdí, že kvůli kamerám, které místa vpředu zabírají častěji.

 

Zasedací pořádek byl nakonec schválen ve variantě Strany přímé demokracie. Pro jejich návrh bylo 101 poslanců, proti jich hlasovalo pouze 29. "My jsme se zasedacím pořádkem úplně spokojeni, nás překvapila ta diskuse, protože to s námi nikdo předem nekonzultoval, takže jsme nechali rozhodnout poslaneckou sněmovnu v demokratickém hlasování," doplnil pak předseda SPD Tomio Okamura.

 

Jenže SPD teď sedí na místech, která prý měla patřit Pirátům. "My jsme měli tu středovou pozici, protože jsme středová liberální strana, nechtěli jsme být ani vpravo ani vlevo. A den před hlasováním přišel protinávrh SPD, kteří odsunuli Piráty trochu do kouta," reagoval předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

 

 

"Mně to přišlo úplně zbytečné a divil jsme se tomu. Moc se mi potom líbil tweet, který říkal, že teď už budeme hlasovat i o tom, kolik si Piráti dají knedlíků k rajské omáčce na oběd," sdělil Dan Ťok, který byl zvolen za hnutí ANO.

 

"Jsou to mladí a divocí kluci, kteří se neumí dohodnout. Vždyť se jedná pouze o místa k sezení," podivil se Jan Bartošek z KDU-ČSL. "Já to prostě nebudu komentovat, nám vždycky záleželo na tom, čím myslíme a ne na tom, na čem sedíme, prostě každý má svůj vkus," řekl Miroslav Kalousek z TOP 09.

 

Otázkou zůstává, jestli se poslanci dokážou dál shodnout na důležitějších věcech.

Dominika Janochová/epa TN.cz