Národní investiční plán

Piráti podali žalobu na vládu! "Nic jiného než udávat neumí," řekl Babiš

Jakub Michálek, Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Předseda pirátských poslanců Michálek podal žalobu na Babiše
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 17:24
28.8. 2019 12:32
Téma:

Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek podal žalobu na vládu, ve které žádá, aby zveřejnila Národní investiční plán. Veřejnost má podle něj právo vědět, na jaké projekty biliony korun putují. Premiér Andrej Babiš uvedl, že plán chce zveřejnit do konce roku.

O podání žaloby k Městskému soudu v Praze informoval Michálek ve středu dopoledne v tiskové zprávě. Žalobou se chce domoci toho, aby vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem "přestala utajovat" Národní investiční plán, který operuje s třemi a půl biliony korun, před poslanci.

 

"Jsem přesvědčen, že ty stovky starostů, kterým nasliboval hory doly, a občané, které zastupují, mají právo vědět, zda se jejich projekty do investičního plánu státu dostaly," uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátské strany. Veřejně známé by podle něj měly být i výběrové postupy.

 

Michálek argumentuje, že pro nezveřejnění informací neexistuje žádný zákonný důvod. "Jejímu poskytnutí nebrání ani zákony upravující mlčenlivost ani zákaz zveřejnění ve smyslu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, podle kterého byla žádost podána," sdělil.

 

Piráti hrozili Babišovi správní žalobou už v dubnu, pokud plán nezveřejnění. O to žádal jak Micháek, tak šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura už ve Sněmovně, nepomohlo ale ani odvolání. Podle premiéra jde o interní materiál, který ani nebyl představen na jednání vlády.

 

 

Babiš z Varšavy, kde jednal s polským premiérem vzkázal, že vláda investiční plán zveřejní a bude chtít, aby se k němu vyjádřili občané. "Národní investiční plán jsem vymyslel já a Piráti jsou jen v poloze žalob a udání. To je jediné, co umí," prohlásil premiér s tím, že Piráti "zase plácají".

 

Národní investiční plán podle Babiše obsahuje přes 17 tisíc projektů, do kterých se má mezi lety 2019 a 2030 investovat 3,45 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO, při kterých se ministři setkávali s občany i zastupiteli.

TN.cz