Velká studie

Plošné testování táhne, lidi se hrnou. Výzkum skončí dřív, než se čekalo

Josef Svoboda
Josef Svoboda
24.4. 2020 22:28
Téma:

Plošné testování na koronavirus je rychlejší, než epidemiologové předpokládali. V Brně zvládli za první den téměř dva tisíce testů, což je více než třetina plánovaných odběrů. Výzkum tak skončí dřív, než zdravotníci plánovali – pravděpodobně už v pondělí.

Takový zájem dobrovolníků o zdravotnický výzkum ještě vědci nikdy nezažili. V Brně i Praze stáli ve čtvrtek dobrovolníci několik hodin ve frontách dlouhých stovky metrů.

 

V pátek už organizátoři systém vylepšili a zájemcům od rána rozdávali lístky do pořadníku. Mohli si tak z fronty odskočit a vrátit se na stejné místo.

 

První dobrovolníci čekali v Brně na začátek testování už hodinu a půl před otevřením stanu, aby měli jistotu, že na ně přijde řada. "Já jsem přišla před půl sedmou a už tady byli zájemci. V řadě čekali na židličkách," popsala organizátorka Michaela Jelínková.

 

První čísla ukazují, že výzkum bude rychlejší, než se plánovalo. V Brně zvládli první den téměř dva tisíce z plánovaných pěti tisíc testů.

 

 

Největší zájem o testy mají důchodci, naopak dětí přišlo jen sto padesát. Počty nakažených, kteří prošli odběrovými stany, zdravotníci zveřejní až po skončení studie. Podle odhadů to může být několik desítek lidí každý den.

 

Testování bude probíhat bez přerušení i o víkendu. Zatím mohou přijít všichni zájemci, ale časem začnou zdravotníci přijímat jen věkové kategorie, kterých mají nedostatek.

 

Testování už začalo také na Olomoucku. Více v reportáži:

 

pez TN.cz