ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKA

Po zdravotní kontrole uvízla v Číně skupina Čechů! Zrušili jim let

Zdravotní kontrola na palubě letadla
Zdroj: Martin Astaloš
Češi po zdravotní kontrole uvízli na den v Číně
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 26.1. 2020 17:01
Téma:

Asi deset Čechů uvízlo na letišti v čínské Urumči poté, co tam mělo letadlo mířící z Číny do Evropy mezipřistání. Redakci TN.cz se ozval jeden z pasažérů a vše popsal. Po kontrole lékařů kvůli případné nákaze čínským koronavirem čekali na palubě letadla několik hodin na vzlet. Let byl pak zrušený. Nakonec se jim podařilo do Evropy dostat, ale s více než 24hodinovým zpožděním.

Redakci TN.cz se ozval muž, který se svým synem uvízl při mezipřistání na letišti v čínské Urumči. Letadlo čínských aerolinek směřovalo z Kantonu do Vídně.


Po mezipřistání v Urumči už letadlo najíždělo ke vzletu, když tu náhle byla nařízena lékařská kontrola. Odlet byl přerušen. Na prohlídku museli pasažéři čekat na palubě letadla čtyři hodiny.

Podívejte se na záběry z kontroly na palubě letadla:


"Přišlo pět lékařů v ochranných oblecích a měřili teploty všech v letadle. To trvalo asi tři hodiny. Pak po dlouhém čekání přišla informace, že musíme čekat na jejich závěr. Od té doby čekáme," uvedl muž kolem deváté večer středoevropského času. Odhadoval, že na palubě bylo asi deset Čechů.

 


Na palubě letadla nakonec strávili asi 13 hodin. "V letadle došla voda a jídlo, které doplnili po deseti hodinách. Cestující jsou po jídle. Většina spí. Spí dokonce i posádka, což znamená, že ví, že se nepoletí, ale nám to zatajili," doplnil.


Kolem desáté v noci středoevropského času mohli konečně opustit letadlo s tím, že je let zrušený a další je připravený asi za dalších 12 hodin. "Snad je to pravda a nejedná se o karanténu," doufá muž. Urumči leží na západě země mimo koronavirem primárně zasažené provincie Chu-pej.

 

Cestující se nakonec v neděli dočkali a budou se moci vrátit zpět domů. "Všichni cestující ze zmiňovaného letu jsou podle naší ambasády v Pekingu v pořádku a chystají se zhruba touto dobou odletět," uvedla v neděli dopoledne Zuzana Štíchová, mluvčí ministerstva zahraničí. 

 

Muž se znovu ozval redakci TN.cz v neděli kolem čtvrté odpoledne. "Už jsme přistáli ve Vídni. Měli jsme ale obavy, informací od letecké společnosti bylo málo a byly nevěrohodné. Nakonec náš náhradní let ještě o hodinu odložili, pak jsme už ale mohli odletěl," popsal cestovatel s úlevou.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci v Číně v souvislosti se šířením koronaviru:


 

Související témata:
TN.cz