výbuch sopky

Počet mrtvých stoupl na šestnáct. Policie zveřejnila první jména obětí

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 20:59
15.12. 2019 9:15
Téma:

V sobotu zemřel v nemocnici muž, který byl v kritickém stavu po pondělní erupci sopky na ostrově White Island na Novém Zélandu. Celkem zemřelo šestnáct lidí, po dalších dvou policie stále pátrá. Dále také postupně zjišťuje jména obětí, mezi kterými jsou i děti.

Úmrtí muže potvrdila australská policie i ministerstvo zdravotnictví Nového Jižního Walesu. Zároveň nezveřejnilo jméno ani věk oběti na žádost rodiny. Muž byl hospitalizovaný v nemocnici Concord, kam byl převezen po erupci sopky. Po celou dobu byl v kritickém stavu. Ve stejné nemocnici zůstávají ještě tři pacienti, dva z nich bojují o život, uvedl deník NZherald.

 

Policie na Novém Zélandu postupně zjišťuje totožnosti obětí. Mezi nimi je například průvodce čtyřiadvacetiletý Tipene Maangi, patnáctiletá australská studentka Zoe Hoskingová a její nevlastní otec Gavin Dallow, nebo také šestnáctiletý Berend Lawrence Hollander a jeho třináctiletý bratr Matthew Robert Hollander.

 

Dále pátrá po dvou pohřešovaných lidech. V neděli se na ostrov White Island vrátilo osm policejní a záchranných pracovníků. Všichni se rozmístili v jedné oblasti, kde zůstali po dobu 75 minut. "V této oblasti jsme nenašli žádná další těla," citoval deník BBC komisaře Mika Clementa. Akce tak pokračuje a jsou do ní zapojeni i potápěči.

 

 

Sopka vybuchla v pondělí, od té doby nedošlo k žádné její významné činnosti. Riziko dalších erupcí však stále přetrvává. Na výlet se v osudný den vydalo 47 lidí, z toho 24 bylo z Austrálie, devět ze Spojených států, pět z Nového Zélandu a další například z Německa nebo Velké Británie. V pondělí na Novém Zélandu budou lidé ve 14:11 místního času držet minutu ticha za oběti.

 

Podívejte se na záběry po výbuchu sopky:

TN.cz