nefungují přístroje

Nemocnici ochromil počítačový virus. Pacienty z JIP a ARO odvezou

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Ondřej Špalek
Aktualizováno 11.12. 2019 21:28
Téma:

Česká republika má za sebou zřejmě největší kybernetický útok na zdravotnické zařízení v historii. V noci na středu paralyzoval nemocnici v Benešově, která je spádovou až pro 400 tisíc lidí. Virus, zřejmě takzvaný ransomware neboli vyděračský software, vyřadil počítačovou síť i důležité lékařské přístroje. Ruší se plánované operace, pacienti museli do jiných nemocnic. Kdo za útokem stojí a co je jeho záměrem, vyšetřuje policie.

Ve středu odpoledne se navíc objevila informace, že několik pacientů z ARO a jednotky intenzivní péče je nutné kvůli útoku evakuovat. "Zatím vím o tom, že máme odvézt jednoho pacienta z JIP a jednoho z ARO. Je ale možné, že je pacientů víc a jejich transport zajišťuje někdo jiný," řekla TV Nova po 16. hodině mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

 

"Počítačový systém v benešovské nemocnici byl v noci zásadně napaden počítačovým kryptovirem," potvrdil informaci redakci TN.cz ve středu před osmou hodinou ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek. Nečekaná událost významně ochromila provoz zařízení.

 

Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (ANO) ke kyberútoku na benešovskou nemocnici:

 

 

"Nelze spustit žádný laboratorní ani žádný jiný přístroj včetně počítačové sítě," vysvětlil Ballek a vyzval lidi, aby vyhledali jinou nemocnici. "Prosíme všechny pacienty, kteří nemusí bezpodmínečně navštívit benešovskou nemocnici, aby svou  návštěvu odložili, nebo se obrátili na jiné zdravotnické zařízení," uvedl.

 

Z pacientů, kteří jsou hospitalizovaní, nikdo v ohrožení není. Nemocnice je evakuovat nebude, měla by jim být zajištěna základní péče.  Na místě jsou podle reportéra TV Nova i policisté, kteří prověřují, jak k napadení systému virem došlo. Dorazil i náměstek hejtmana Středočeského kraje pro zdravotnictví.

 

 

Na tom, aby systém opět fungoval, intenzivně pracují IT specialisté. "O změně stavu budeme informovat," dodal mluvčí. V nemocnici podle něj zasedá krizový štáb, který se problémem zabývá. Záchranáři by měli pacienty převážet do jiných nemocnic.

 

Na pomoc nemocnici vyrazili i pracovníci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle mluvčního úřadu Radka Holého je jejich prioritou vyřešit problém a obnovit fungování počítačového systému v nemocnici co nejdříve. Teprve poté se budou důkladněji zabývat tím, odkud se vir vzal.

 

"Nejspíš se jednalo o cílený útok, nicméně ne na tuto konkrétní nemocnici, ale celkově na zdravotnická zařízení. Napadení nemocnic ransomwarem bývá ve světě poměrně časté," řekl redakci TN.cz Holý.

TN.cz