Nastartujme Česko!

Dovnitř se nesmí, musí stačit okénko. Hospody statečně bojují o přežití

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Aktualizováno 21:18
19.12. 2020 21:15

Majitelé restaurací a kaváren po celém Česku bojují ze všech sil, aby zachránili své podniky. Aby si alespoň něco vydělali, většina z nich znovu otevřela výdejová okénka. I když to prý většinou nepokryje ani základní náklady, jsou rádi za každého zákazníka.

Restaurace se opět snaží bojovat a hledat všechny možné cesty k tomu, aby přežily. "Mnoho z nás nabízí speciální nabídky, dělají se různé family boxy, dělá se vaječný likér, budeme dělat bramborové saláty, takže každý se snaží, jak může," popsal Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.

 

I o posledním adventním víkendu se mnoho lidí rozhodlo podpořit své oblíbené restaurace a nakoupilo si jídlo u výdejového okénka.

 

"Jsme za to rádi, že nás aspoň drží takhle jakoby přes to okýnko, když už bohužel jsme zavření," uvedl zaměstnanec jedné z restaurací.

 

Například v Liberci se počet výdejových okýnek rapidně snížil. I k těm, kteří ještě vydrželi, ale dle jejich slov chodí málo zákazníků.

 

 

"Hlavně to počasí tomu moc nepřidává, že by se lidem chtělo ven, radši zůstanou asi doma," myslí si zaměstnanec restaurace Šimon Makara.

 

K prodeji prostřednictvím výdejového okénka se uchýlili i majitelé restaurací v Krkonoších, kteří se snaží zachránit své podniky ze všech sil.

 

"Máme okno otevřeno i tady v tom nevlídném počasí, lidi nás chodí podporovat, za což jim chceme moc poděkovat. Tržby samozřejmě nenahradí tržbu otevřené restaurace, víceméně ani náklady, ale snažíme se něco dělat pro sebe i pro lidi," řekl Michal Gertsman, majitel Kněžické chalupy.

 

 

"Snažíme se aspoň jet výdejní okýnko, i když to není tak výdělečné , ale pro naše hosty děláme maximum," tvrdí majitelka restaurace ve Vrchlabí Ingrid Šafářová.

 

Nákupem jídla u výdejového okénka se restaurace rozhodla podpořit i redakce televize Nova.

tn.cz / TV Nova