obžaloba

Pokus o vraždu a obecné ohrožení, českému řidiči hrozí v Německu doživotí

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
23.8. 2019 22:18
Téma:

Státní zastupitelství v německém Pasově obžalovalo českého řidiče kamionu ze závažných trestných činů. Jaroslav Novotný začátkem roku nebezpečně předjížděl svého kolegu pár kilometrů od českých hranic. Ohrozil při tom několik dalších řidičů včetně protijedoucího školního autobusu. Za pokus o vraždu a obecné ohrožení mu hrozí až doživotní trest.

Šílený manévr mohl stát život několik lidí. Dvaapadesátiletý šofér Jaroslav Novotný měl zřejmě hodně naspěch. Protijedoucí řidič školního autobusu se kamionu vyhýbal na poslední chvíli. "Musel jsem autobus strhnout úplně na pravou stranu, chybělo málo a sjel bych ze srázu," popsal řidič autobusu Franz Heinzl.

 

Teď hrozí Novotnému až doživotní trest. Policisty byl původně obviněn z pokusu o vraždu, to mu ale německá prokuratura rozšířila ještě o obecné ohrožení. Obžalován je tak hned ze dvou trestných činů.

 

"Muž si svou nebezpečnou jízdou byl vědom, že může dojít k nehodě, při níž by mohlo být zraněno nebo zabito několik dalších lidí," stojí ve vyjádření soudu v Pasově. Na další líčení čeká Novotný ve vazbě ve stejném městě.

 

"Vyšetřovací spisy jsou nyní u Okresního soudu v Pasově. Nyní se projednává, zda bude žaloba přijata či nikoli. Soudní proces by mohl být nejdřív na konci roku," informuje dále soud.

 

 

Šofér navíc neměl v lévém pruhu co dělat. V celém úseku stoupání totiž platí pro nákladní auta zákaz předjíždění. Novotný může zdarma využívat služeb německého advokáta a stát mu bude platit i soudního tlumočníka, stejně jako překlad všech důležitých dokumentů. Pokud bude odsouzen, může požádat o výkon trestu v České republice.
 

klma tn.cz / TV Nova