Ztraceni na houbách

Policie varuje: Stále více houbařů se ztrácí, dodržujte tyto zásady

Houbaření - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Teplé počasí o víkendu vyláká spoustu do lesů spoustu houbařů. Už v uplynulých dnech ale policisté řešili hned několik případů, kdy se někdo při sběru hub v lese ztratil. Policisté pro to vydali užitečné rady, jak by se lidé měli na houbaření připravit a co by měli dělat, když už se ztratí.

Ve čtvrtek dopoledne zasahovali sokolovští policisté v lese u Jindřichovic. Přivolal je devětašedesátiletý muž, který si se svou známou vyrazil na houby. Oba se v lese ztratili. Muž byl ovšem nemocný a u sebe neměl ani léky a ani jídlo, proto hrozilo, že se jeho zdravotní stav zhorší.

 

Policisté zkoušeli zapínat sirénu a troubit, muž je ale neslyšel. Podařilo se jim ale zaměřit jeho mobilní telefon a když přijeli blíž, muže se ženou nakonec našli. Oba houbaři byli v pořádku, ale pořádně unavení.

 

"Při letošní houbařské sezóně se policisté čím dál častěji setkávají s případy ztracených houbařů. Do pátrací akce jsou pak povoláni policisté, hasiči, záchranáři a v neposlední řadě i vrtulník s termovizí. Aby se tomu dalo předejít, je třeba si uvědomit několik zásadních informací, kterými se vyhnete bloudění v lese. A když už se přeci jen ztratíte, musíte vědět, co dělat," uvedla mluvčí sokolovských policistů Kateřina Krejčí.

 

 

Policisté proto zveřejnili několik užitečných rad pro houbaře. Předně radí vzít si do lesa plně nabitý mobil. I u starších lidí, pokud jej neumějí ovládat, je telefon užitečný, protože ho policie dokáže zaměřit. Houbaři by také měli zvážit svůj zdravotní stav a síly.

 

O svých plánech by měli informovat své blízké a říct jim také, kdy se chtějí z lesa vrátit. Měli by chodit jen do lesa, který dobře znají. Na delší výpravy by neměli zapomenout svačinu a pití.

 

Při houbaření je dobré všímat si větších objektů a cesty, kudy jdou, což pak usnadní orientaci. Dále policisté radí nezapomínat na vhodné oblečení do sucha, mokra i do zimy a pokud má houbař vážnější nemoc, nikdy by neměl vyrazit do lesa bez léků.

 

 

Při bloudění nepanikařte

Když se přesto stane, že v lese zabloudíte, policisté radí zachovat chladnou hlavu, nechodit dokola a chaoticky neměnit směr. Při hledání cesty by se měli houbaři držet jednoho směru, případně se orientovat podle některého bodu v přírodě.

 

V případě, že narazí ztracený houbař na lesní či polní cestu, měl by si uvědomit, že ta ho může dovést na hlavní silnici, kde se může dále zorientovat podle směrových tabulí.

 

Pokud se přesto sám nedokáže zorientovat, měl by co nejdříve zavolat o pomoc. Z mobilního telefonu mohou kromě rodiny bez studu volat i tísňové linky.


 

Hostem Snídaně s Novou byla mykoložka Anna Ševcová, podívejte se, co poradila houbařům:

Související témata:
vbo TN.cz