Kalkulačka

Poslanci schválili paušální daň. SPOČÍTEJTE SI, jestli se vám vyplatí

Živnostník - peníze
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
21.10. 2020 11:58
Téma:

Sněmovna ve středu schválila návrh paušální daně, která živnostníkům přinese nejen zjednodušení odvodových povinností a snížení administrativy, ale také finanční úsporu. Využít ji budou moci OSVČ s ročním příjmem do jednoho milionu korun.

"Paušální daň je jedním z našich klíčových projektů. Významně jim tím zjednodušíme jejich odvodové a daňové povinnosti a snížíme nutnost papírování. Mnohým nabídne také finanční úsporu. Na příští rok vychází paušální daň na 5 469 korun měsíčně,“ tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Resort uvádí, že v částce 5 469 Kč je zahrnuté minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 %. Právě to pro rok 2021 činí 2 976 Kč.

 


Spočítat si, jak se vám vyplatí paušální daň, můžete na webu ministerstva financí, které nabízí k dispozici kalkulačku.

 

"Jedním formulářem a jednou platbou tak lidé vyřeší vše. Nebudete muset podávat žádná daňová přiznání, ani žádné přehledy pojistného. O nic dalšího se nestaráte,“ dodala Schillerová. Zákon musí nyní ještě posoudit Senát.


Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však přechod na paušální daň vyplatí jen některým, zhruba tedy 120 tisícům poplatníků. "Doslova ternem může být paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují 40% výdajový paušál. Jedná se například o autory textů a podobně,“ tvrdí Kovanda.

 


Zároveň upozornil, že OSVČ, které budou chtít paušální daň uplatnit, musí tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu nejpozději do 10. ledna 2021. V případě zmeškání musí živnostník počkat až do roku 2022.


S paušální daní však zanikne možnost čerpání bonusů, slev i odpočtů. Proto si živnostníci musí spočítat, zda se jim skutečně vyplatí.

TN.cz