Domácí

Řada lidí ušetří! Plánovaná paušální daň pro OSVČ bude nižší

Tisíce lidí ušetří od příštího roku na daních. Chystaná paušální daň pro osoby samostatně výdělečně činné bude totiž nižší, než se původně zamýšlelo. A to o necelé tři stovky. Podle ekonomů to ale nebude výhoda pro každého a je potřeba si rozmyslet, jestli se využití paušální daně vyplatí.

Pět tisíc čtyři sta šedesát devět korun. Tolik od příštího roku každý měsíc zaplatí osoby samostatně výdělečně činné, které se rozhodnou pro paušální daň. "Jenom jednou měsíčně pošle částku ve výši zhruba 5 400 korun. Aktualizovala se částka podle aktuální výše průměrné hrubé mzdy," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Podle původních odhadů ministerstva financí měla být výše paušální daně 5740 korun. "Když se živnostník, nebo osoba samostatně výdělečně činná rozhodne vstoupit do paušální daně, tak v podstatě už nepodává daňové přiznání, nepřijde mu nikdy žádná daňová kontrola," doplnila Schillerová.

Související obsah


K paušální dani se budou moci od prvního ledna 2021 přihlásit všechny osoby samostatně výdělečně činné s příjmy do osmi set tisíc korun ročně. Nesmí být ale plátci DPH.


"Pokud budou náležet do té skupiny, která vydělá na té dani nejvíc, tak mohou ušetřit v příštím roce až 130 tisíc korun, což už je opravdu významná úspora," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

 
S paušální daní ale zanikne kromě papírování i možnost čerpat daňový bonus, slevy i odpočty. Nevyplatí se podle ekonomů ani studentům. "Paušální daň se nejvíce vyplatí lidem, kteří mají ten nákladový paušál čtyřicetiprocentní, což jsou například daňoví poradci, těmi jsou například autoři odborných článků," uzavřel Kovanda.

 
Ministerstvo financí odhaduje, že by se k platbě paušální daně mohlo přihlásit asi 127 tisíc lidí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz