Přítok odry

Pozdvižení nedaleko českých hranic! U Vratislavi odchytili kajmana

Lucie Staničková
Lucie Staničková
5.10. 2020 10:09
Téma:

Pozdvižení způsobil kajman, který se o víkendu objevil u soutoku řek Widawy a Odry v polské Vratislavi. Plaza, kterého si všimli kolemjdoucí, se v neděli po poledni podařilo odchytit. Celá akce trvala jen několik minut.

Podle očité svědkyně byl kajman přibližně metr dlouhý. Zvíře se podařilo odchytit policistům a pracovníkům vratislavské zoologické zahrady. "Akce byla rychlá, plaza jsme chytili ve vodě a přesunuli do dočasné klece,“ popsal situaci jeden ze zasahujících.


"Plaz zůstane dočasně ve vratislavské zoo, poté ho přepraví do specializovaného centra ve městě Lublin,“ píše polský Onet.pl. Zaměstnanci zoo zvíře identifikovali jako kajmana brýlového z čeledi aligátorových.

 


Experti se shodli na tom, že výskyt tohoto tvora v místních řekách mohl představovat značný problém pro ekosystém. Plaz by však pravděpodobně nepřežil zimu. Zatím není známo, jak se kajman dostal do Odry.

 


Mluvčí vratislavské policie Dariusz Rajski informoval, že podle odborníků nepředstavoval plaz enormní hrozbu pro lidi.


Kajman brýlový, nebo také kajman obecný či středoamerický, běžně obývá rozsáhlá území Střední a Jižní Ameriky v rozmezí od Venezuely až na jih Amazonské pánve.

 

Související témata:
TN.cz