NEMOC MNOHA TVÁŘÍ

Pozor, s koronavirem řádí i jiné nemoci! Může mít víc příznaků než na jaře

Nemoc ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 9. 1. 2021 12:25
5.1. 2021 16:54
Téma:

Máte rýmu a říkáte si, že to nic není? Že rýma není příznakem koronaviru? To se můžete ošklivě mýlit! Stále více lidí má nyní příznaky, o kterých se ještě před pár měsíci říkalo, že nákazu koronavirem neindikují.

Současná pandemie způsobená novou formou koronaviru se nadále šíří. Přestože dnes o příznacích koronaviru dnes víme daleko více než na jaře, stále se objevují nové informace. Nyní se u některých pacientů s covidem prokázalo, že mají "pouze" rýmu. Nemusí už tak nutně platit informace, že rýma není příznakem koronaviru.


To redakci TN.cz potvrdila i paní Dominika, u které se v úterý prokázalo onemocnění covidem. "Od soboty jsem měla pouze rýmu, nic vážného. Přišlo mi to, jako bych se někde nachladila. V pondělí jsem si zašla na testy a bohužel jsem byla pozitivní," řekla pacientka.

 

Nárůstu pacientů s rýmou zaznamenala i obvodní lékařka Anna Uglajová. "Všímám si, že je teď mnoho pacientů s pozitivním testem na covid, co mají rýmu," sdělila. Těchto symptomů si na jaře tolik nevšímala, ovšem v ordinaci měla daleko méně pozitivních osob, než má nyní. 

 

Přítomnost rýmy ovšem nutně nemusí znamenat, že lidé mají covid. "Mohou být v podstatě bezpříznakoví, ale například mají respirační obtíže, a kromě toho jsou pozitivní na koronavirus. U těchto pacientů se tak může rýma vyskytnout," sdělil epidemiolog Roman Prymula.


Mezi další méně obvyklé příznaky patří třeba onemocnění prstu. "Covidové prsty" se často objeví v prvních sedmi dnech od nakažení koronavirem a mohou trvat dva týdny. Zarudnutí a otoky se objevují zpravidla na prstech u nohou, nicméně se mohou projevit také na prstech na rukou.

 


U několika pacientů se také v současné době objevily obtíže trávicího traktu. Zahrnují například nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem či bolesti břicha. "Žaludeční a střevní potíže byly hlášeny u téměř 32 % pacientů, přičemž 89 % z nich označilo jejich problémy za mírné," zmiňuje nová studie, na kterou upozornil Daily Express.


Mezi nejčastější příznaky podle ministerstva zdravotnictví nadále platí zvýšená teplota, horečka, suchý kašel a únava. Častými příznaky jsou potíže s dýcháním, bolesti hlavy, krku, kloubů a svalů, zánět spojivek, ztráta chuti a čichu či svědivá vyrážka. Mezi méně časté symptomy odborníci počítají průjem nebo závratě.

 

Polovina nakažených nemá příznaky, varuje Blatný. Více v reportáži TV Nova:

 

 

TN.cz