Daňový balíček

Zaměstnanci mohou dostat peníze místo stravenek, schválila vláda

Alena Schillerová - stravenky
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
22.6. 2020 18:12
Téma:

Už od příštího roku by mohli zaměstnanci dostávat místo stravenek peníze. S tím počítá daňový balíček pro rok 2021 ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), který v pondělí schválila vláda. Zároveň by se měla zvýšit také spotřební daň u tabáků a cigaret.

Tzv. stravenkový paušál ministerstvo navrhlo jako alternativu ke stravenkám a podnikovému stravování. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek. Příspěvek, který bude osvobozený od daní i pojistných budou moci využít také zaměstnanci, kteří na něj v současné době nedosáhnou.

 

"Nerušíme stravenky ani závodní jídelny. Pouze k nim přidáváme třetí možnost, která zaměstnavatelům umožňuje poskytovat příspěvek na stravování také přímo v penězích,“ řekla Schillerová.

 

 

Po změně dnešního systému volají především provozovatelé hospod a restaurací. Ti nyní platí na úkor své marže vysoké provize běžně ve výši pěti až sedmi procent. "Pro restaurace představuje stravenkový paušál jednoznačný benefit,“ doplnila ministryně financí.

 

Mimo jiné se počítá také s tím, že by v letech 2021 - 2023 vzrostla spotřební daň u tabáků a cigaret přibližně o pět procent ročně. Zároveň se nebude také zvyšovat cenová dostupnost tabákových výrobků.

 

Daňový balíček byl na pondělním jednání doplněný o návrh, který umožní OSVČ a firmám snížit si daňový základ u daní z příjmů o výdaje vynaložené na bezúplatné nepeněžité plnění určené pro boj s pandemií koronaviru, a to v období od 1. března 2020 do 31. května 2020.

 

"Chceme tím podpořit všechny, kteří pomáhali v boji proti šíření nákazy. Mnoho firem okamžitě přešlo na výrobu roušek, nebo jiných zdravotních pomůcek a dodávalo je zdarma tam, kde byly nejvíce potřeba,“ uvedla Schillerová.

 

 

Předložený balíček zároveň posiluje pravomoci obcí, které by měly mít nově možnost stanovovat místní koeficient daně z nemovitosti pro jednotlivé části obce. Nyní si mohou nastavit místní koeficient pouze jednotně na celém svém území.

 

Návrh vychází vstříc také rodičům, jejichž děti jsou hospitalizované v nemocnici. Osvobozuje je od místních poplatků průvodce hospitalizovaných osob, u kterých je nutná celodenní přítomnost pacienta, pokud jim pobyt hradí zdravotní pojišťovna.

 

"Pokud musí rodič zůstat s malým dítětem v nemocnici, jeho pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Jde ale o úplatný pobyt, který podléhá místnímu poplatku z pobytu, přičemž ten se z veřejného zdravotního pojištění nehradí a rodiče jej musí zaplatit. Díky naší novele se už od nich tento poplatek vybírat nebude,“ doplnila Schillerová.

 

Podívejte se, co o stravenkovém paušálu říkala Alena Schillerová v lednu:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz