Domácí

Stravenková revoluce se blíží. Na peníze na jídlo dosáhne víc Čechů

Stravenková revoluce se blíží. Na peníze na jídlo dosáhne víc Čechů
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí odeslalo vládě návrh daňového balíčku, který má začít platit od příštího roku. Jeho součástí je i takzvaná stravenková revoluce, díky níž by mohlo na příspěvek na stravování dosáhnout mnohem více Čechů než teď.

Navržený stravenkový paušál je stavěný tak, že zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat daňově zvýhodněné stravování také přímo ve formě peněz.

"Příspěvek na stravování tak budou moci využít i zaměstnanci, kteří na něj dnes nedosáhnou. Zaměstnavatelům i podnikatelům přijímajícím stravenky výrazně poklesne administrativa a odpadnou náklady na poplatky a provize, které jsou se stravenkami spojené," tvrdí ministerstvo.

Úřad zároveň uklidňuje, že rozhodně nejde o konec klasických stravenek, které fungují teď. "Pouze nabídneme zaměstnavatelům jednodušší a levnější alternativu, díky které si budou moct příspěvek na stravování dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo se dvěma zaměstnanci. Příspěvek tak bude moci čerpat další až milion zaměstnanců, kteří jej dnes využívat nemohou. Bude přitom na rozhodnutí každého podnikatele, jestli připravovanou možnost využije nebo zůstane u dnešního zajetého modelu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Související obsah

"S výhradami ministerstva financí a Asociace hotelů a restaurací k trhu stravenek se ztotožňujeme. Provize by mohly být nižší a vše by mohlo být administrativně mnohem jednodušší pro firmy i restaurace. Stravenkový paušál ale odvede miliardy utracené v restauracích do maloobchodu, který je na tom teď ale mnohem lépe než gastronomický sektor. Restauracím, které nyní čelí následkům snížení příjmů během nouzového stavu, by naopak pomohlo, kdyby se využití stravenek omezilo jen na restaurace a jídelny," říká Václav Kurel, ředitel "stravenkové" společnosti Benefit Management.

Daňový balíček také vychází vstříc rodičům s hospitalizovanými dětmi a osvobozuje od místních poplatků průvodce hospitalizovaných, u kterých je nutná celodenní přítomnost u pacienta, pokud je jim pobyt hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

"Pokud musí rodič zůstat s malým dítětem v nemocnici, jeho pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Jde ale o úplatný pobyt, který podléhá místnímu poplatku z pobytu, přičemž ten se z veřejného zdravotního pojištění nehradí a rodiče jej musí zaplatit. Díky naší novele se už od nich tento poplatek vybírat nebude,“ vysvětluje ministryně financí.

Balíček také má umožnit obcím, aby si přesněji nastavily daň z nemovitosti na svém území. Nově může být koeficient jiný pro různé části obce.

Související obsah

Ministerstvo také chce, aby v dalších letech stoupala spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků. Harmonogram do roku 2023 počítá s růstem kolem pěti procent ročně.

Připomeňte si, co Alena Schillerová o stravenkovém paušálu říkala v lednu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz