cestujeme bezpečně

Praktická kalkulačka na cesty! Ukáže, na co máte při letu právo

Téma:

Evropské spotřebitelské centrum na svém webu spustilo praktickou kalkulačku, díky které si lidé mohou před cestou letadlem zjistit, na co mají při konkrétním letu právo. Poradí v případě zrušení nebo zpožděnní letu a při problémech se zavazadly.

Češi si mohou ode dneška velmi rychle a snadno přímo na letišti zjistit, na co mají při cestě letadlem právo. Evropské spotřebitelské centrum na svém webu spustilo "Letecký kalkulátor vašich práv", který po zadání místa odletu a příletu okamžitě sdělí, co mohou cestující v konkrétní situaci dělat a požadovat. Ukáže také to, jaké povinnosti má konkrétní dopravce. 

 

"Cestujících se běžně zmocní neklid, když zůstanou na letišti stát před tabulí s nápisem ‚Let zrušen‘ nebo před prázdným pásem, který nepřivezl jejich zavazadlo. Výhoda kalkulátoru je v tom, že ihned pomůže lidem zorientovat se," vysvětluje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.

 

Online kalkulátor je dostupný bezplatně a v češtině na webu www.evropskyspotrebitel.cz/kalkulator

 

Cestující jednoduše zadá místo odletu a příletu a co se stalo. Kalkulačka okamžitě ukáže, zda mají cestující v konkrétní situaci na něco právo, nebo ne. "Například spočítá vzdálenost letu a výši náhrady škody, kterou lze požadovat od operujícího dopravce," řekl Tichota a dodává, že kalkulačka okamžitě pomůže lidem se zorientovat. 

 

 

Kalkulátor vyvinula norská nevládní organizace chránící práva spotřebitelů Forbrukerrådet a obdržela za ně v roce 2018 mezinárodní cenu Digital Communication Awards v Berlíně. Svůj úspěšný nástroj nabídla síti Evropských spotřebitelských center, která pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu.

 

Norská kancelář sítě je přitom součástí organizace Forbrukerrådet a podílela se na vývoji tohoto pomocníka na cesty, který za poslední rok zaznamenal 350 000 zobrazení.

pan TN.cz