setkání premiérů

Premiéři V4 se sešli v Lednici. Jednali o rozdělování peněz z rozpočtu EU

Téma:

V Lednici na Břeclavsku začalo ve čtvrtek dopoledne jednání premiérů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Členové V4 se setkali poprvé od koronavirové krize, aby projednali společný postoj k evropskému rozpočtu.

Předsedové vlád čtyř států se ve čtvrtek potkali na státním zámku Lednice poprvé od pandemie a kvůli hrozbě přenosu viru se přivítali v bílých rukavičkách. Jedinou výjimkou je maďarský premiér Orbán, který českému protějšku z legrace nabídl loket.


Přitom právě Česko a Maďarsko májí při dnešním jednání k sobě nejblíž. Oba státy se postavily proti způsobu rozdělování peněz z Evropského rozpočtu. Unie počítá se zřízením fondu obnovy ve výši 750 miliard eur a peníze z tohoto balíku chce rozdělovat členským státům.

 


Česku by mělo připadnout zhruba 20 miliard eur a premiér Babiš odmítá způsob výpočtu, který znevýhodňuje země s nízkou nezaměstnaností. Slovensko a Polsko ale s návrhem souhlasí a státy V4 se dnes snaží dosáhnout kompromisu a společného postupu. Unie bude o rozpočtu jednat 19. června prostřednictvím videokonference.

TN.cz