volby 2017

Zeman promluvil po volbách: Nejen o Babišovi a debaklu ČSSD

Volby - Miloš Zeman
Zdroj: TN.cz
Miloš Zeman poprvé promluvil o volbách - ilustrační foto
Téma:

Prezident Miloš Zeman se poprvé vyjádřil k výsledkům voleb. V pořadu "S prezidentem v Lánech“ portálu Blesk.cz řekl například to, že jednání o koalicích musí vést vítěz voleb, tedy hnutí ANO.

Miloš Zeman v Lánech hodnotil pro portál Blesk.cz výsledky voleb a řekl, koho pověří sestavením vlády. Jak viděl výsledky voleb? "Nechci debatovat o tom, co bylo a nebylo překvapení. Vždycky jsem říkal občanům, že vyhraje ten nejlepší. Rozhodujícím faktorem pro úspěch a neúspěch strany nebo hnutí je osobnost jejího předsedy. Tady vyčnívají tři osobnosti – samozřejmě Andrej Babiš, s velkým odstupem Tomio Okamura a spolu s ním Ivan Bartoš za Piráty. Měli bychom si jich vážit, dovedli svoje strany k úspěchu,“ pochválil Zeman šéfy tří stran a opoměl Petra Fialu z ODS na druhém místě.

 

Prezident se vyjádřil i ke stranám, které se do Sněmovny dostaly, ale s nepříliš lichotivým výsledkem. "Když se podíváme na opačný pól, proč propadla nejstarší česká strana (ČSSD - pozn. redakce)? Dojdeme k závěru, že to bylo neosobností jejího předsedy Bohuslava Sobotky. Něco podobného je TOP 09 - málem se nedostala do Sněmovny. Kdyby nebylo Dominika Feriho, tak by tam asi nebyla. Kalousek je podle mě antilídr, který voliče odrazuje," kritizoval Zeman premiéra Sobotku a šéfa TOP 09.

 

 

Jak bude teď vypadat povolební vyjednávání o složení koalice? I o tom má prezident Zeman jasno. "Jednání o koalicích musí vést vítěz voleb – hnutí ANO. Prezident má jen poradní hlas. Musí respektovat, jakého koaličního partnera si hnutí vybere. Budu se snažit pomoci procesu, aby zde vznikla silná a dynamická vláda," plánuje Miloš Zeman.

 

Speciálně se Zeman také vyjádřil o vítězném hnutí ANO a jeho kritice v zahraničních médiích. "Nevím, kdo v zahraničí mluví o tom, že ANO je populistické hnutí. Nějaký ušlápnutý český novinář si postěžuje zahraničnímu kolegovi a ten to pak publikuje. Andrej Babiš není populista, je to pragmatik a ve většině názorů s ním souhlasím. Jeho kniha je zajímavá, ale jejich program je hrozně nudný. Takže bych radši sázel na tu knihu," má jasno Zeman.

 

 

Kdo by měl z vedení ČSSD vyvodit osobní zodpovědnost? "Myslím si, že to rozhodne sjezd, který bude na jaře příštího roku. Před dvěma lety se začalo mluvit o "Lánském puči". Den po schůzce v Lánech, kde bylo asi pět lidí, se konalo zasedání předsednictva sociální demokracie, kde bylo 33 lidí a toto předsednictvo v poměru 20:13 vyzvalo Sobotku k rezignaci. V Lánech nebylo 33 lidí, takže mýtus o Lánském puči je nesmyslný. Kdyby mě vyzvaly k odchodu, tak prásku dveřmi a odejdu. Sobotka se držel funkce, zachránili ho mladí sociální demokraté a strana padala dál. Kdyby měl jistou míru cti v těle a vyhověl rezignaci, tak se mohl objevit někdo nový, někdo se životními zkušenostmi," řekl Zeman k propadu ČSSD a později dodal: "Sobotka by měl po tomto výsledku jen mlčet."

 

Podívejte se na reportáž o volbách, které drtivě vyhrálo hnutí ANO: 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JE ROZHODNUTO: Andrej Babiš ovládl Česko! Do Sněmovny míří i Piráti či SPD Tomia Okamury

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

Související témata:
hru TN.cz