TRAGICKÁ NEHODA

Přeživší z Kellnerova vrtulníku chce mluvit. Vyšetřovatelé zveřejní první informace

Vrtulník společnosti Soloy Helicopters, v němž se zřítil Petr Kellner
Zdroj: Soloy Helicopters
Brabec Martina
Martina Brabec
8.4. 2021 19:47
Téma:

Jediný přeživší nehody vrtulníku, při které zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner, je ochotný vypovídat. Vyšetřovatelé doufají, že svědectví Davida Horvátha pomůže objasnit příčinu tragické nehody. Do týdne chtějí zveřejnit první výsledky vyšetřování.

Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) stále pracuje na vyšetření nehody vrtulníku na Aljašce, která se stala 27. března. Při tragédii zemřelo celkem pět lidí včetně nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Přežil pouze bývalý reprezentant ve snowboardingu David Horváth, který skončil ve vážném stavu v nemocnici.

 

Horváthův stav se již zlepšil a vyšetřovatelům slíbil, že jim odpoví na jejich otázky. "Dostali jsme zprávu, že je ochotný s námi mluvit, ale ne zrovna teď," řekl americkému webu Alaskas News Source Clint Johnson z NTSB.

 

"Jeho uzdravení je nejdůležitější. Doufáme ale, že nám pomůže objasnit, co předcházelo nehodě," dodal Johnson. 

 

 

Vyšetřovatelé již také převezli vrak vrtulníku do hangáru ve městě Anchorage. Podle Johnsona se odborníkům podařilo najít i část elektroniky k palivovému systému vrtulníku. Právě na ní se ukládají data o tlaku, rychlostech a teplotách. Jde tak o klíčovou část vrtulníku, která by mohla pomoci vysvětlit příčinu nehody.

 

Vyšetřovatelé našli také vysílací zařízení, které v případě havárie dokáže o nouzové situaci uvědomit záchranáře a předat jim GPS souřadnice stroje. Ze zatím neznámých důvodů se tak ale v případě nehody vrtulníku, v němž letěl Kellner, nestalo.

 

GALERIE: Havárie vrtulníku poblíž ledovce Knik

1
/
3
Zdroj: Alaska Mountain Rescue Group / Alaska State Troopers
Havarovaný vrtulník na Aljašce

 

Vyšetření nehody může trvat až rok. Už příští týden by ale podle Johnsona měla být zveřejněna první zjištění.

 

Petr Kellner byl nejbohatší Čech a od loňského roku byl vlastníkem TV Nova. Skupina PPF v minulém roce koupila většinový podíl v CME, pod kterou spadá i skupina Nova. Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, mládí prožil v Liberci. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor ekonomika průmyslu. Měl čtyři děti. Časopis Forbes jeho majetek odhadl na 382 miliard korun.

 

Podívejte se, jak o nehodě informovala média na Aljašce:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz