Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kontroverzní výrok

Při opravách silnic se krade, tvrdí Zeman. Požaduje změny v ŘSD

Prezident Miloš Zeman ve středu na cestě po Karlovarském kraji překvapil svým výrokem na adresu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Během debaty s občany prohlásil, že se při opravách silnic krade a je zapotřebí vyměnit vedení. Státní podnik to odmítá.

"Normálně obyčejně se krade a krade ten, kdo ty silnice opravuje. Požádal jsem pana Ťoka, aby vyměnil ředitele ŘSD. Je to normální rozkrádání státních prostředků." Tímto výrokem překvapil prezident Miloš Zeman na návštěvě Kraslic na Sokolovsku, zasáhl jím ale hlavně Ředitelství silnic a dálnic.

 

ŘSD argumentuje tím, že ho kontrolují ministerstvo dopravy, financí, Státní fond dopravní infrastruktury nebo Nejvyšší kontrolní úřad. "Ryba smrdí od hlavy, když dáte tučnou pokutu odradí to ty ostatní," tvrdí Zeman.

 

"V roce 2018 prošlo Ředitelství silnic a dálnic 54 externích kontrol a v roce 2019, teda za letošní rok, už jich máme za sebou 18. Žádná z těch kontrol neodhalila žádná zásadní pochybení, ty chyby byly spíše formální a ŘSD je prakticky okamžitě napravilo," brání se mluvčí ŘSD Jan Rýdl proti Zemanovu obvinění.

 

 

 

A s hlavou státu nesouhlasí ani ministerstvo dopravy. "Takové informace nemáme, ale pokud existují jakékoli pochybnosti o zakázkách nebo fungování ŘSD, zajisté by je měla policie důkladně vyšetřit a teprve pak je možné činit nějaká personální opatření," uvedla mluvčí ministerstva Lenka Rezková.
 

Veronika Polášková, sei sei