důležitá ochrana

Případů koronaviru stále přibývá. WHO vydala rady, jak se infekci bránit

Ředitel WHO Tedros Adhanom
Zdroj: Profimedia
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 26. 2. 2020
Téma:

V posledních dnech nové případy koronaviru potvrzují nejen asijské státy, ale také evropské. Virus se rychle šíří například v Itálii, nemoc potvrdilo Rakousko i Chorvatsko. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala několik základních rad, jak se před nemocí chránit.

Myjte si ruce

Hlavním pravidlem je důkladné a pravidelné mytí rukou mýdlem nebo dezinfekčními prostředky s obsahem alkoholu. Díky tomu můžete zničit viry, které máte na svých rukách.

 

Udržujte odstup

Od ostatních lidí byste měli dodržovat odstup alespoň jeden metr. Především od těch, kteří kašlou, smrkají nebo kýchají. Pokud jste příliš blízko, můžete se od nich nemocí nakazit.

 

Nekýchejte na ostatní

Ujistěte se, že si při kýchání nebo kašlání zakrýváte ústa. Díky tomu budete chránit lidi kolem sebe před viry, jako je chřipka nebo případný Covid-19. 

 

 

Nedotýkejte se obličeje

Ruce, kterými se přes den dotýkáte mnoha povrchů, mohou zachytávat viry. Proto se raději nedotýkejte očí, úst nebo nosu. Mohli byste si do vašeho těla přenést virus. 

 

Informujte se

Sledujte vývoj koronaviru a postupujte podle pokynů národního a místního úřadu veřejného zdraví, vašeho lékaře nebo zaměstnavatele. 

 

 

Nošení roušek

Před koronavirem vás mohou částečně ochránit také roušky. Důležité je, ale dodržovat výše zmíněná opatření. Roušku byste měli nosit v případě, že se stáráte o osobu s podezřením na koronavirus. Dále pokud máte kašel nebo kýcháte. Před nasazením si vždy umyjte ruce a zakryjte rouškou ústa a nos tak, že mezi obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.

 

Během nošení se roušky nedotýkejte. Můžete jen v případě, že si znovu umyjete ruce. Když je rouška vlhká, vyměňte ji. Jednorázové už znovu nepoužívejte. Roušku odstraňte vždy zezadu, nikdy z přední strany. Poté ji okamžitě vyhoďte do koše. 

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z poledních Televizních novin:

TN.cz