Cyklón

Přírodní katastrofa v Indonésii: Během záplav zemřelo přes 150 lidí

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 12:19
6.4. 2021 11:53
Téma:

Indonésii a přilehlý stát Východní Timor trápí rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy způsobené silným deštěm. Místní úřady evidují už více než 150 obětí, evakuovat se muselo na 8 tisíc lidí.

Vydatný déšť, který s sebou přinesl cyklón Seroja, zasáhl tisíce lidí a způsobil obří záplavy jak v Indonésii, tak i ve Východním Timoru. Tamní úřady v úterý oznámily, že zahynulo už nejméně 154 lidí.


Záchranáři v současné době stále pátrají po 72 pohřešovaných. Nejhůře zasažené jsou především ostrovy Adonara a Lembata, které patří do souostroví Malé Sundy, jejichž součástí je i oblíbené turistické letovisko Bali.

 


V zasažených oblastech jsou hlášeny výpadky proudu, rozbité silnice, nánosy bahna i popadané stromy. Záchranné operace navíc komplikuje samotná bouře i silný příboj.

 

"Do zasažených oblastí se aktuálně nemůžeme dostat po silnici. Žádám proto, abychom urychleně otevřeli přístup po moři i vzduchem," řekl prezident Indonésie Joko Widodo na úterním setkání vlády.

 

Záplavy donutily opustit své domovy více než 8 tisíc lidí, přičemž voda a bahno vážně poničily zhruba 2 tisíce domů, včetně nemocnice. Cyklón aktuálně míří na jih směrem na Austrálii, informuje CNN.

TN.cz