Překvapivý důvod

Proč mají sochy tak malé penisy? Historici to konečně vysvětlili!

Socha Davida
Zdroj: Profimedia
Zvláště patrný je "nedostatek" na Michelangelově soše Davida
Téma:

Napadlo to asi každého, kdo někdy navštívil galerii umění. Klasické sochy mužů jsou sice krásné, z pohledu moderní ženy jim ale "něco" chybí. A historici konečně prozradili proč!

Klasické sochy symbolizují ideál mužské krásy. Postavy jsou vždy vysportované, tělo mají svalnaté a vlasy husté, nemluvě o dokonalých rysech tváře. Když se ale podíváme o něco níž, už to podle dnešních měřítek tak perfektní není.

 

Zvláště patrné je to na soše Davida, kterého vytesal Michelangelo podle biblického hrdiny. Samotná skulptura přitom měří přes 5 metrů. Není to ale jen David, podobným "nedostatkem" trpí i další sochy a návštěvníci muzeí si toho všímají.

 

Existuje ale jednoduché, i když trochu překvapivé vysvětlení. Na svém blogu se s ním svěřila historička umění Ellen Oredssonová. Jeden ze čtenářů jí totiž poslal dotaz "proč mají všechny sochy tak malý penis", o němž si myslel, že je opravdu hloupý.

 

Oredssonová ale reagovala, že žádný dotaz není hloupý a odpověď na tuto otázku je naopak velmi zajímavá. Malá přirození mužských soch mají dva důvody. Zaprvé - pyje jsou zobrazovány v klidovém stavu, proto se jeví ještě menší.

 

 

Mnohem důležitější je ale druhý důvod. "Kulturní hodnoty, týkající se mužské krásy, byly dříve naprosto odlišné. Dnes jsou velké penisy vnímány jako cenné a mužné, tehdy byly ale upřednostňovány ty malé," vysvětlila historička.

 

Velká přirození totiž především v antickém Řecku souvisely s negativními vlastnostmi - pošetilostí, chtíčem i ošklivostí. "Ideální Řek byl přitom racionální, intelektuální a autoritativní. Malý penis představoval schopnost zůstat chladně logický," dodala Oredssonová.

 

Klasické Řecko pak ovlivnilo sochařské ztvárnění mužského těla v následujících dobách. "I přesto existují staré sochy s velkými penisy. Zobrazují ale divoké a chlípné muže," doplnila historička. Větší přirození proto najdeme na Satyrech, bohu mužské plodnosti nebo postavách, které byly napůl zvířaty.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Skandál na Slovensku: Socha nahého muže se stojícím penisem budí pohoršení

Socha Cristiana Ronalda mu není podobná. A největší rozdíl je mezi nohama

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz