Slovenští ochranáři

Proč musely šelmy v Tatrách zemřít? Medvědice působila problémy už loni

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 10:23
4.5. 2021 6:33
Téma:

Slovenští ochranáři museli v pondělí usmrtit ve Vysokých Tatrách dva medvědy, úřady ale důvod utracení nekomentovaly. Mělo se jednat o problémovou rodinku, kterou se strážci lesa snažili minulý rok plašit, letos ale došlo k nejhoršímu. Medvědi měli tentokrát dokonce ohrožovat i lidi na chodnících, ochranáři proto přistoupili ke krajnímu řešení.

Jednalo se o rodinku medvědů hnědých, podle portálu tvnoviny.sk šlo dokonce o pět jedinců. Matku a jedno mládě ochranáři utratili, další tři medvíďata utekla do lesa.

 

Rodina medvědů se naučila chodit do místních kontejnerů, medvědice se už v minulém roce vloupala do budovy ve Smokovci, kde se pečou zákusky. Medvědi způsobili škody, ke koláčům se ale nedostali. Už tehdy ochranáři hovořili o krajním řešením.

 

Medvědice i tentokrát po zimním spánku zamířila přímo k odpadkům, hledání zbytků jídla se jí a jednomu mláděti stalo osudným. "Medvědi, kteří ztratili plachost, se obvykle nedají zachránit," komentoval situaci ministr životního prostředí Ján Budaj.

 

Ochranáři medvědici a jedno mládě střelili uspávací šipkou. Zvěrolékař je potom utratil. Podle portálu tvnoviny.sk se tak stalo poprvé v historii Slovenska.

 

 

"Účelem odstranění konkrétních jedinců z populace bylo zabránění dalších škod na majetku, které tito jedinci od minulého roku opakovaně způsobovali, a také zabránění nebezpečným střetům s návštěvníky a obyvateli blízkých obcí," uvedla mluvčí státní ochranářů Anna Weissová.

 

Při střetnutí s lidmi nejevila samice podle mluvčí známky plachosti, vykazovala nízkou senzitivitu na plašení světlem, zvukem, poplašnými vystřely, pyrotechnikou i paintballovým střelivem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz