Vrbětický výbuch

První reakce Ruska na Vrbětice. Mluví se o zrušení české ambasády

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Zdroj: Profimedia
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
17.4. 2021 22:03
Téma:

Rusko podle tamějších médií uvažuje o zrušení českého velvyslanectví v Moskvě. Podle muvčí ministra zahraničí Sergeje Lavrova "Praha dobře ví, co se teď stane". Jedná se o první oficiální reakci na sobotní oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), že české tajné služby zjistily možné zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. V neděli Rusové vydali další prohlášení.

České tajné služby zjistily, že se ruská rozvědka GRU mohla podílet na explozi muničních skladů ve Vrběticích. Hamáček nechal vyhostit 18 ruských diplomatů, zemi musejí opustit do 48 hodin. Moskva v první reakci hrozí odvetou.

 

"Praha moc dobře ví, co bude za takové finty následovat," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Informovala o tom agentura Interfax.

 

Podle jejích zdrojů bude chtít Rusko vyhostit zaměstnance české ambasády. Praha se ji tak svým rozhodnutím prý rozhodla v podstatě zrušit. 

 

 

"Ani nevím, kolik lidí tam pracuje, české velvyslanectví je malé. Co se týče obvinění, je jasné, že je to nesmysl. Rusko má na práci jiné věci, než vyhazovat do vzduchu nějaké sklady. Česko jsme nikdy za svého nepřítele nepovažovali," uvedl vedoucí výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Vladimir Džabarov.

 

Moskva vyhostí české diplomaty

Ruské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že obvinění Kremlu z účasti na výbuchu ve Vrběticích je absurdní. Praha se prý snaží zavděčit Spojeným státům, které nedávno na Mosvku také uvalily sankce a vyhostily 10 diplomatů.

 

"Tento nepřátelský krok je pokračováním řady protiruských kroků, které Česko v posledních letech podniká. Nelze také přehlédnout americkou stopu. Ve snaze zavděčit se Spojeným státům na pozadí nedávných amerických sankcí proti Rusku dokonce české úřady předčily své zámořské pány," stojí v prohlášení s tím, že Moskva vyhostí české diplomaty. Zatím není jasné kolik.

 

Babiš řekl, že o informacích české kontrarozvědky ví od pátečního večera i prezident Miloš Zeman a s postupem souhlasí. Vláda podle Hamáčka informovala i Evropskou unii a partnery z NATO. Premiér po oznámení mluvil také s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.

 

Podívejte se na mimořádný brífink premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka k zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz