opatření kvůli koronaviru

Prymula chce nový systém karantény, stát bude sledovat pohyb lidí

Roman Prymula
Zdroj: TV Nova
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
24.3. 2020 16:42
Téma:

Po Velikonocích by předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula chtěl přejít na nový systém karantény, tzv. inteligentní karanténu, při které budou elektronicky trasováni pacienti nakažení koronavirem. Díky tomu by mohlo dojít k uvolnění plošných opatření.

Mimořádná přísná opatření by měla příští měsíc polevovat, stát ale nejdřív musí zavést jiný systém izolace, informoval předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula po zasedání. "Naším cílem je omezit plošná opatření a přejít na systém tzv. inteligentní karantény," uvedl.

 

"Inteligentní karanténa má za úkol vytipovat v co nejkratší době potenciální zdroje šíření v populaci. To znamená, že člověk, který bude testován jako pozitivní, tak bude vytrasován elektronicky po jeho souhlasu. Jedná se v podstatě o vytvoření cesty, která neznamená, že tam budou detaily o tom, s kým se potkal, ale bude tam zmíněno, kudy se přesně pohyboval v předchozích pěti dnech," popsal systém Prymula.

 

"V rámci pohovoru s ním je potom zjišťováno, s kým se na té pětidenní cestě potkal. Pak jsou tyto osoby lokalizovány a informovány, aby šly do karantény. Budeme se snažit je v co nejkratší době otestovat, abychom byli schopni izolovat konkrétní větve epidemie, aby nedocházelo k dalšímu šíření v populaci," vysvětluje Prymula.

 

 

"Pokud bude mít člověk, který bude vytipován jako potenciálně rizikový, vlastní dopravní prostředek, může se nechat otestovat v odběrovém místě. Pokud ne, tak za ním budou poslány odběrové týmy," řekl Prymula.

 

Aby systém mohl fungovat, potřebuje stát posily. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k tomu rozhodl využít kapacity armády, která obdrží řadu pravomocí. "Bude koordinovat činost krajských hygienických stanic tak, abychom byli schopni v reálném čase získat výsledky. Armáda bude také zabezpečovat transporty jednotlivých odběrových týmů," uvedl Prymula.

 

"Současně musíme významně posílit kapacity míst, kde budou vzorky testovány. Uvažujeme, že bychom zcentralizovali proces vyšetřování vzorků tak, abychom měli data naprosto srovnatelná a přehledně k dispozici," dodal.

 

Ministerstvo zdravotnictví ukázalo, jak pracuje s daty o koronaviru. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz