příspěvky do rozpočtu

Vláda měla velké plány. Zřejmě na ně ale nebude mít peníze!

Téma:

Vypadá to, že vláda bude muset omezit řadu svých původních plánů. Nebude na ně dost peněz. Do státní pokladny totiž letos přiteče mnohem méně ze státních a polostátních podniků, než v předchozích letech.

Ekonomická prosperita nerovná se prosperita státních firem. Třeba České poště dlouhodobě klesají tržby především z důvodu nahrazování klasické korespondence tou internetovou. Podniků je ale víc.

 

ČEZ je z hlediska příspěvků státních a polostátních firem do rozpočtu neotřesitelnou jedničkou. Za posledních téměř 10 let energetickému gigantu ale klesají výnosy - státu proto posílá jen asi 12 miliard. "V posledních letech jsme byli postižení krizí evropské energetiky, která byla doprovázena klesajícími cenami elektřiny. To se samozřejmě podepsalo i na klesajících výsledcích ČEZu," uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

 

Výrazně nižší jsou poslední roky i zisky Lesů České republiky. Ty bojují třeba se suchem, hlavním problémem je ale kůrovcová kalamita. "Těžíme hlavně kalamitní dříví, které mnohem hůře zpeněžíme než dříví, které je zdravé. Trh se dřívím je také přeplněný, takže dříví skladujeme, ale samozřejmě i prodáváme. A maximum prostředků investujeme do ochrany a obnovy lesa," tvrdí mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

 

 

Loni Lesy České republiky poslaly státu dvě a půl miliardy korun. Letos kvůli problémům nepřispějí ani korunou. Ani Budějovický Budvar letos státu příspěvek nepošle, bude totiž investovat do rozšiřování. Oproti loňskému roku tak rozpočet přijde o půl miliardy, které Budvar odvedl za rok 2017.

 

Jsou ale i firmy, kterým se díky ekonomické prosperitě daří, a které ztráty rozpočtu alespoň z části zmírní. "Čepro, MERO - to jsou firmy v gesci ministerstva financí. Ty dosáhly druhého nejlepšího výsledku," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Státní a polostátní firmy přispěly za posledních pět let do státní kasy více než 90 miliardami korun.
 

Šimon Pilek, sei TN.cz